Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Vinos presenterar nysatsning

Vinos presenterar nysatsning

av Boxtoppen juni 3, 2019
juni 3, 2019
527

Tusentals vinintresserade har uppskattat webbsajten Vinos, där artisten Petter, vinskribenten Alf Tumble och sommeliererna Daniella Lundh Egenäs samt Lina Wallfält har delat sitt vinkunnande på ett underhållande sätt.

– I och med det nya partnerskapet ökar ambitionsnivån när det gäller att inspirera och underlätta för alla vinintresserade. Med appen Vinos för både iOS och Android, samt en kompletterande webbsajt (vinos.se), har vi utvecklat en smart hjälpreda som alltid ser till att man har koll på sina viner, säger Tobias Nissen, VD på WBS Media Group.

En unik aspekt av Vinos är att det är tänkt som en öppen plattform för vinkunniga att dela med sig av sin erfarenhet i form av vinlistor. Formatet passar dagens digitala konsumenter genom att förmedla tips på ett kärnfullt sätt.

– Vi har alltid haft som ambition att dela med oss av vintips på ett lättillgängligt sätt. Nu får vi chansen att göra det i form av ett riktigt bra verktyg, med ännu fler profiler som bidrar med sina bästa tips”, säger Petter Alexis Askergren.

Idag, när tjänsten blir tillgänglig för allmänheten, har Vinos ursprungskvartett utökats med nio nya profiler, bl a Maya Samuelsson och Daniel Crespi, som delar med sig av sin vinkunskap. Förhoppningen är att allt fler skribenter, sommelierer eller andra vinkunniga ska dra nytta av möjligheten att enkelt nå en bredare vinpublik.

Appen har allt man kan förvänta sig för att kunna hantera sitt vinintresse: sökning bland alla viner i Systembolagets sortiment; snabb och träffsäker skanning för att identifiera viner; funktioner för att hantera både egna och andras listor; samt såklart möjlighet att socialt dela profiler, listor och viner.

Länkar nedan där man kan hitta appen:

Appstore –
https://itunes.apple.com/se/app/vinos/id1392322242?mt=8

Google Play –
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vinkompassenmobileapp

Tidigare artiklar
Nyhet från Portugal lanseras 1:a juni – Coragem Douro
Nästa artikel
Camilla Thulin bakom True Colours nya design

LIKNANDE ARTIKLAR

Julbord i Stockholm 2026: Hitta rätt miljö och...

Sverigepremiär för alkoholfria Steaped by Lautus Sparkling Tea

Från bar till rikstäckande succé

Ernst ekologiska viner firar 10 år på Systembolaget

Amore Amarone – en kärleksförklaring till Valpolicella

Casalforte Moscato – Bästsäljaren blir större

Pop Up Season Sparkling Pepparkaka lanseras inför stundande...

Världens första Julmust Tonic

Casalforte Valpolicella Ripasso får Superiore på etiketten

Apotekarnes i ny tappning – lanserar julmust med...

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Julbord i Stockholm 2026: Hitta rätt miljö och dryck till julens smaker

  • Sverigepremiär för alkoholfria Steaped by Lautus Sparkling Tea

  • Från bar till rikstäckande succé

  • Ernst ekologiska viner firar 10 år på Systembolaget

  • Amore Amarone – en kärleksförklaring till Valpolicella

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Den bäst prisade franska rödvinsboxen – god är den också!

    mars 13, 2020
  • 2

    Ny rapport: Boxviner bakom högre vinkonsumtion

    november 8, 2017
  • 3

    No1 Cappo 2025 – En välkalibrerad spanjor

    oktober 20, 2026

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Ny CHILL OUT Shiraz Rosé California i...

Nyhet med låg sockerhalt: 1 liter rosa...

Boxtoppen.se provar det Fairtrade-märkta rosévinet Juno