Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Mästerkocken Leif Mannerström lanserar eget vin inför sommaren

Mästerkocken Leif Mannerström lanserar eget vin inför sommaren

av Boxtoppen maj 20, 2019
maj 20, 2019
452
Leif Mannerström är känd både som domare i TV-programmet Mästerkocken och som kokboksförfattare samt är en av Sveriges absolut främsta och mest folkkära kockar någonsin. Han har utsetts till kockarnas kock hela tre gånger och försvarade sin Guide Michelin stjärna på sin Göteborgskrog i imponerande 10 år. Han har även fått medalj av kungen för sina gärningar för Svensk gastronomi. Så att Leif Mannerström kan det här med smaker och kvalitet är ingen underdrift då det har varit en röd tråd och självklarhet under hela hans karriär.

Därför är det extra spännande när Leif nu lanserar ett vitt vin i eget namn producerat på den klassiska druvan sauvignon blanc. Vinet kommer naturligtvis från Frankrike som är Leifs favoritland samt stora inspirationskälla när det gäller både mat och vin.

– Min tanke med vinet är att det skall vara ett mycket seriöst men samtidigt ett tillgängligt vin för alla tillfällen som alla skall ha råd att köpa, säger Leif. Det är ett synnerligen friskt och fruktigt vin med smak och doft av citrus, päron och svartvinbärsblad. En Sauvignon blanc helt i min smak som även är ett utmärkt vin till fisk och skaldjur men även ett utsökt bersåvin att servera som fördrink innan middagen. Ett perfekt mingelvin med sin friskhet och aromatiska inslag. Jag är väldigt nöjd med resultatet på alla sätt.

Niklas Viderud som jobbar på importören Urban Wines som distribuerar vinet säger så här:
– Att samarbeta med Leif Mannerström har varit en häftig resa där vi ständigt blivit påminda om hans höga kvalitetstänkande samt pricksäkerhet när det gäller smaker. Inget har lämnats åt slumpen från Leifs sida vilket tydligt visat att ”gammal är äldst. Att vinet är från skörden 2018 som klassas som en av de bästa årgångarna på många år i Frankrike är alltså ingen tillfällighet, tvärtom. Han har varit delaktig i hela processen på ett mycket professionellt och ödmjukt sätt och är med sin historia en fantastiskt värdig avsändare av ett eget vin.

– Nu har jag ju inte gjort det här vinet helt själv och då hade det säkerligen inte alls varit så lyckat. Det jag har gjort är att jag på ett tidigt stadium, i vinsmakningsprocessen fått vara delaktig och sätta min egen prägel och på så sätt få ett vin precis som jag vill att det skall smaka. Lite som att få en fin bit torsk levererad och sedan förädla, tillaga och skapa en härlig och god varmrätt för att förklara det ur en kocks perspektiv!

Boxtoppen.se om Leif Mannerström Sauvignon Blanc
Sauvignon blanc tydlig med toner av fläder, krusbärsblad, citrus, äpple och örter tillsammans med blommiga inslag. Krispig frukt med viss rondör och ett piggt citrusinslag. Gör ingen vän av druvan besviken.
Betyg: 5/5 p

Leif Mannerström Sauvignon Blanc lanseras den 24:e maj i Systembolagets beställningssortiment och kan beställas till alla Systembolagsbutiker och utlämningsställen i hela landet. Leveranstid är cirka åtta dagar.

Leif Mannerström Sauvignon Blanc
Artnr: 70248
Årgång: 2018
Ursprung: Frankrike
Pris: 99 kr
Alk %: 12
Importör: Urban Wines

Tidigare artiklar
Två provade juninyheter på Systembolaget
Nästa artikel
Överleverans för den ringa slanten!

LIKNANDE ARTIKLAR

Hur man snabbt gör vin hemma till en...

Julens nyhet – Nu lanseras Berså Vinglögg

Tania har fått ny kostym

Nyhet – Guilty Grapes

Salt & Pepper – succén nu även på...

Nyhet på Systembolaget: Mucho Más Organic Syrah på...

Kreditkort för mat: Hitta det bästa matkortet

The Bitch Blanc de Blancs Brut

Full pott till Laroche L Chardonnay Organic 2024

Domaine Laroche presenterar den nya årgången 2024 av...

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Hur man snabbt gör vin hemma till en fest med vänner

  • Julens nyhet – Nu lanseras Berså Vinglögg

  • Tania har fått ny kostym

  • Nyhet – Guilty Grapes

  • Salt & Pepper – succén nu även på box

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Dominio Alto – klassisk Rioja till svårslaget pris!

    maj 10, 2021
  • 2

    Högt betyg till ”nyheten” Salt & Pepper Double Reserve Cabernet Sauvignon

    november 5, 2025
  • 3

    Tommy Körberg lanserar två viner på Systembolaget – ”Livet är för kort för att dricka dåligt vin”

    april 9, 2018

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Nu lanseras NicoLeaks för kvalitetskontroll av nikotinprodukter

Fem populära spelautomater med drinkar som tema!

Julens dryckesnyhet från Glöet – Glöet Orange...