Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Snuspraliner och VM – så firas Snusets dag

Snuspraliner och VM – så firas Snusets dag

av Boxtoppen oktober 18, 2021
oktober 18, 2021
421

Snuset har sedan början av 1800-talet varit en svensk symbol och tradition. I samband med Snusets dag den 24 oktober vill Snusbolaget uppmärksamma vår långa tradition med hjälp av en snuspralin.

– Vi vill fira Snusets dag och vår svenska tradition av snusande som bidragit till att vi har betydligt färre rökare än resten av världen. Vi vill med den nya snuspralinen lyfta det hantverk som ligger bakom en prilla som man kanske inte alltid tänker på, säger Markus Lindblad, kommunikationschef Snusbolaget.se.

Snuspralinen är tillverkad av den välkända chefskonditorn Annie Hesselstad som jobbat med att hitta klassiska snussmaker som gifter sig med choklad.

– Pralinen är fylld med en mörk choklad-saltkolaganache smaksatt med bergamott. Jag valde en mörk choklad för att få fram den mustiga tonen i snus, och att smaksätta med bergamott kändes som ett givet val. Jag tycker det är en spännande och lite ovanlig kombination, som rundas av med rostade kakaonibs och fänkålspollen för att få fram ännu mer mustighet och även lite lakritstoner som är vanligt i snus, säger Annie Hesselstad.

– Jag är fascinerad över traditionen och hantverket bakom snus. Att göra en snusinspirerad pralin var en rolig utmaning. Det finns många spännande smaker i snus som passar med choklad, jag är väldigt nöjd över resultatet, säger Annie Hesselstad.

Världsmästere i snus utses 24 oktober
För andra gången kan alla över 18 år vara med och tävla i världsmästerskapet i snus. I år tävlas det i tre kategorier: Lössnus, Portionssnus & Egenodlad Tobak. Vinnaren utses 24 oktober. Läs mer om Snus-VM här: https://www.snusbolaget.se/snus-vm/

Snusets historia och bidrag till folkhälsan
Vårt nutida snusande har en både spännande som snårig historia. Tack vare Columbus resor till västindien och den franska drottningens migrän fann snuset sin väg till Europa. Till följd av industrialiseringen, utvandring och krig har snuset nått den breda befolkningen och alla samhällsklasser.

Världshälsoorganisationen uppskattar att ca 7 miljoner människor dör årligen av direkta rökningsrelaterade sjukdomar. I Sverige dör ca 12 000 personer årligen och runt 100 000 är beräknat att insjukna i sjukdomar kopplade till tobaksrökning. Samtidigt har Sverige den lägst tobaksrelaterad dödlighet i EU, vilket sannolikt hänger ihop med att Sverige också har lägst andel rökare i hela EU eftersom många i stället föredrar snuset. Det resulterar i att förekomsten av rökningsrelaterade dödsfall är mindre än hälften så vanlig bland svenska män jämfört med övriga länder inom EU.

– Det är tydligt att tobaksrelaterade sjukdomar minskar i länder där snusning är populärt. Därför är det konstigt att snus ofta omnämns och behandlas på samma sätt som cigaretter. Fler länder, särskilt inom EU, borde välkomna snuset istället, säger Markus Lindblad.

Läs mer om Snusets dag, snusets historia och hantverk samt dess hälsovinster här: https://www.snusbolaget.se/snusets-dag/

Tidigare artiklar
Full pott till champagnen Comtesse de Neples!
Nästa artikel
Lynx Petite Sirah Zinfandel – generöst & fylligt rött från Kalifornien

LIKNANDE ARTIKLAR

Hur man snabbt gör vin hemma till en...

Julens nyhet – Nu lanseras Berså Vinglögg

Tania har fått ny kostym

Nyhet – Guilty Grapes

Salt & Pepper – succén nu även på...

Nyhet på Systembolaget: Mucho Más Organic Syrah på...

Kreditkort för mat: Hitta det bästa matkortet

The Bitch Blanc de Blancs Brut

Full pott till Laroche L Chardonnay Organic 2024

Domaine Laroche presenterar den nya årgången 2024 av...

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Hur man snabbt gör vin hemma till en fest med vänner

  • Julens nyhet – Nu lanseras Berså Vinglögg

  • Tania har fått ny kostym

  • Nyhet – Guilty Grapes

  • Salt & Pepper – succén nu även på box

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Dominio Alto – klassisk Rioja till svårslaget pris!

    maj 10, 2021
  • 2

    Tommy Körberg lanserar två viner på Systembolaget – ”Livet är för kort för att dricka dåligt vin”

    april 9, 2018
  • 3

    Marastoni – Chiantinyhet till svårslaget pris!

    november 18, 2020

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Guld till Sunrise och Casillero del Diablo...

Klassiska Martini levererar en riktigt charmig Prosecco...

Trenden Hard Seltzer från USA till Sverige