Château Bonnet Rouge är det röda tillskottet till den väletablerade vita Bordeaux-blenden Château Bonnet blanc som funnits i Sverige under 35 år. Den kommer dessutom i miljövänlig PET-flaska.
I mer än 30 år har Jacques Lurton gjort vin från vingårdar världen över. I dag driver Jacques den för närvarande största familjeägda vinegendomen i Bordeaux som grundades av hans far André Lurton, för över 70 år sedan. Jacques var en av de allra första som började buteljera familjens viner med skruvkapsyl, redan för tjugo år sedan. Efter sin fars bortgång 2019 återvände han till barndomshemmet Château Bonnet och har sedan dess jobbat outtröttligt med kvalitet och innovation. Att buteljera i PET-flaska är bara ett av de många projekten.
Château Bonnet Rouge är en klassiskt bordeauxblend av 60% cabernet sauvignon och 40% merlot som lagrats i en kombination av ekfat och ståltank för att få balans mellan fruktighet och fatinslag.
Chateau Bonnet Rouge 2021
Pris: 129 kr+pant 1kr
Artnr: 52028
750 ml
Alk. 13,5%