Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Ikoniska dragartisten Miss Inga tar över True Colours Cava

Ikoniska dragartisten Miss Inga tar över True Colours Cava

av Boxtoppen juni 5, 2020
juni 5, 2020
419

Miss Inga, eller Martin Johansson, som han heter till vardags, är en av Sveriges mest ikoniska dragqueens. I över 25 år har han showat och underhållit – i vått och torrt och ibland under hot, med fara för sitt eget liv – som sitt glamourösa och kaxiga alter ego. Nu tar han över stafettpinnen från Camilla Thulin, vars klänning han bär på bilden, och står för designen för sommarens limiterade upplaga av den prisbelönta cavan True Colours.

  • För varje såld flaska av True Colours går en krona till Regnbågsfonden, som gör ett otroligt viktigt jobb med att hjälpa utsatta HBTQ-personer. Ofta i länder som inte kommit lika långt som Sverige, säger Martin.

Sedan lanseringen 2017 har försäljningen av True Colours Cava genererat totalt 2,3 MSEK till Regnbågsfonden. Martin/Miss Inga berättar att han blev djupt hedrad och mycket glad av att få frågan om han ville designa årets True Colours-flaska och att inspirationen flödade.

  • Att det blev just ormskinnsmönster beror på flera olika saker. Dels ömsar ormar skinn – något jag själv gör på nästan daglig basis när jag pendlar mellan att vara Martin och Miss Inga. Dessutom är det en process som många som kommer ut upplever att de genomgår. Ormskinn är också en gammal klassiker i dragbranschen. Vi dragqueens älskar glammiga mönster som leopard och orm.

Miss Inga är sedan många år tillbaka hett efterfrågad som dragartist på Sveriges stora scener, creative director och driver dessutom den mångfaldigt prisbelönta nattklubben Backdoor, som just nu håller stängt på grund av coronapandemin. Men Martin/Miss Ingas liv har inte alltid varit en dans på rosor.

  • I Sverige har attityden förändrats mycket sen jag själv började uppträda som Miss Inga. Jag har tidigare upplevt mycket hot och glåpord och har ibland varit rädd att vistas utomhus klädd som Miss Inga. Men idag är det bättre, mycket tack vare organisationer som Regnbågsfonden. Jag är stolt att få delta i deras arbete.

True Colours är en högkvalitativ cava som belönats med bronspris i Decanter Competition, ett av vinvärldens mest prestigefyllda priser.

  • Ytan är superviktig men innehållet räknas så klart också. True Colours är en supergod cava som jag gärna fyller mitt eget glas med. I sommar kommer jag göra som många andra och dricka bubbel på min balkong. Naturligtvis iklädd någon snygg trasa och stilettklackar!

True Colours Cava finns i Systembolagets ordinarie sortiment.

Produktinformation:
True Colours Cava

Artikelnr: 78045
Pris: 99 kr
Volym: 750 ml
Ursprung: Spanien, Penedès, DO Cava
Alkoholhalt: 12% 

Om Regnbågsfonden
Stiftelsen Regnbågsfondens ändamål är att finansiellt hjälpa HBTQ-organisationer i hela världen, men även enskilda personer och då företrädesvis i länder där regnbågspersoner förföljs och trakasseras av myndigheter, polis och religiösa institutioner. Stiftelsen Regnbågsfonden drivs idag av Jonas Gardell, Jon Voss och Arto Winter, Fredrik Robertsson och Kajsa Bergqvist.

cavamiss ingaregnbågsfonden
Tidigare artiklar
Porta Vista Brut – äntligen ett portugisiskt mousserande till Sverige!
Nästa artikel
Alvaroni – ekologisk cava till svårslaget pris!

LIKNANDE ARTIKLAR

Nyhet – Bouchard Pinot Noir på box

La Pantera Smoked Pineapple – ny rökig rom...

Tallink Silja Line bjuder in till Bubble Cruise

Jägermeister Orange nu i Sverige

19 Crimes väcker Frankensteins monster till liv

Psykologin bakom överraskningar: Varför vi ständigt återvänder till...

Welmoed Chenin Blanc i ny årgång och design

Alain Jaume utsedd till Årets Producent i Guide...

Party Night Themes – så skapar du minnesvärda...

Svensk matglädje möter vin från världens alla hörn

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Nyhet – Bouchard Pinot Noir på box

  • La Pantera Smoked Pineapple – ny rökig rom på Systembolaget

  • Tallink Silja Line bjuder in till Bubble Cruise

  • Jägermeister Orange nu i Sverige

  • 19 Crimes väcker Frankensteins monster till liv

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Kombinera bubbel och bakverk med Brinken Bakars nyårsrecept

    december 7, 2021
  • 2

    Nyhet – Bouchard Pinot Noir på box

    oktober 16, 2025
  • 3

    Foot of Africa Shiraz – ett ytterst pålitligt vin!

    februari 3, 2021

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Ceviche på pilgrimsmussla, avokado & vattenmelon –...

Sverigepremiär för Dig This! – ett vin...

Kyckling i krämig, kryddig street corn-sås med...