Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Ny Rättvisemärkt Bag-in-Box från Sydafrika på Systembolaget 1 december

Ny Rättvisemärkt Bag-in-Box från Sydafrika på Systembolaget 1 december

av Boxtoppen november 16, 2017
november 16, 2017
383

Pieter Carstens representerar en ny generation vinmakare I Sydafrika. En generation som hellre ser framåt än bakåt, uppväxta mitt i förändringens tid vill de driva en utveckling där respekten för människa och natur är såväl självklar som nödvändig.

Pieter har tillsammans med Willie Dreyer utvecklat Leeuwenkuil Family Vineyards till en betydande producent i Sydafrika. De producerar allt från bulkvin till toppviner med högt internationellt anseende. När han nu sätter sin signatur på detta vin är det med intentionen att spegla det Cape Wineland som han älskar. Med mottot ”sun-loving grapes for fun-loving people” har han skapat ett vin som kan tas med en klackspark, men även njutas till en god måltid. Pieter är en erkänt duktig kock och söker alltid efter balans i sina viner så att de ska kunna kombineras med smakerna i en välkomponerad maträtt.

Druvorna kommer uteslutande från vingårdar som certifierats av IMO Fair for Life. Förutom att säkerställa farmarbetarnas rättigheter går också en premie tillbaka baserad på försäljningen på Systembolaget. Premien tillfaller arbetarna direkt, som de gemensamt beslutar användningen av. Det kan vara att bygga dagis, skolor eller annat som förbättrar livskvaliteten för de som arbetar längst ner i värdekedjan. Rättvis handel är ett osvikligt sätt att åstadkomma detta, och att föra människor närmare varandra som alla arbetar tillsammans för att producera ett gott vin. Det är den första produkten från Leeuwenkuil med certifieringen.

Vinet är gjort på 60% cabernet sauvignon och 40% shiraz från Western Cape och har lagrats 4 mån på franska ekfat.

Pieter Carstens Cabernet Sauvignon Shiraz 2017
300ml, nr 2118-08, 239 kr

Tidigare artiklar
Cuvée Madame Chardonnay – en fullpoängare
Nästa artikel
Piccini levererar fullpoängare x 3!

LIKNANDE ARTIKLAR

Hur man snabbt gör vin hemma till en...

Julens nyhet – Nu lanseras Berså Vinglögg

Tania har fått ny kostym

Nyhet – Guilty Grapes

Salt & Pepper – succén nu även på...

Nyhet på Systembolaget: Mucho Más Organic Syrah på...

Kreditkort för mat: Hitta det bästa matkortet

The Bitch Blanc de Blancs Brut

Full pott till Laroche L Chardonnay Organic 2024

Domaine Laroche presenterar den nya årgången 2024 av...

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Hur man snabbt gör vin hemma till en fest med vänner

  • Julens nyhet – Nu lanseras Berså Vinglögg

  • Tania har fått ny kostym

  • Nyhet – Guilty Grapes

  • Salt & Pepper – succén nu även på box

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Dominio Alto – klassisk Rioja till svårslaget pris!

    maj 10, 2021
  • 2

    Högt betyg till ”nyheten” Salt & Pepper Double Reserve Cabernet Sauvignon

    november 5, 2025
  • 3

    Tommy Körberg lanserar två viner på Systembolaget – ”Livet är för kort för att dricka dåligt vin”

    april 9, 2018

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Shanky´s Whip – syndigt gott

Allegro Sangiovese Primitivo utnämnt till ”Best Wine...

Domäne Wachaus Grüner Veltliner Selection – högsta...