Bakom Bubbelburk finner vi, som vi tidigare skrivit om, Quarisa Wines som har levererat flera storsäljare till Sverige. Quarisa Wines med John Quarisa i spetsen, en italienskättling med tre decenniers erfarenhet av vinmakning och med flertalet medaljer i bagaget. Här har han inspirerats av prosecco och producerar Bubbelburk på samma vis, genom jäsning i sluten trycktank som ger vinet dess bubblor. Även druvan är densamma som för vinerna från det nordöstra hörnet av Italien, men här i stället ordlade i New South Wales, klassisk vinmark i Australien. Druvorna har skördats nattetid för att säkra fräschören och inte utsätta druvorna för värme.

Boxtoppen om Bubbelburk 2025
Ny tappning och årgång av denna krispigt populära bubbelburk som startar i ett tropiskt slöjat utspel där persikor, galiamelon, päron och äpple tar kaptensrollen, flankerat av ödmjukt inspirerande trädgårdsörter, limezest och en finstämd krydda, framfört på en mineralisk bottenplatta av små livliga bubblor. Det är ingen raketforskning med stort djup, men det är väl sammansatt, charmerande och lättgillat, vilket förmodligen ligger bakom den stora försäljningssuccén som Quarisa Wines haft med Bubbelburk i Sverige. Plus för torrt och fästande avslut.
Boxtoppens betyg: 4 av 5 poäng

Gott på egen hand som fördrink och aptitretare men gör även jobbet galant till en Toast Skagen eller varför inte en skaldjurspasta.
Bubbelburk (375 ml, 11,5%) har artikelnummer 7547 och kostar 69 kronor + pant. Restsötman är 1,1 gram / 100 ml. Burken finns i de flesta Systembolagsbutikerna, men kan såklart beställas till övriga utan extra kostnad.
