Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Spaghetti bolognese och en röd klassiker

Spaghetti bolognese och en röd klassiker

av Boxtoppen december 22, 2025
december 22, 2025
93

Efter att vinterns alla högtider och festmåltider är över, eller för dagarna däremellan, så kan det vara skönt att bara njuta av något enkelt, okomplicerat och gott som inte gör hål i plånboken men som samtidigt ger den där varma känslan inombords. Således, spaghetti bolognese med ett glas Beaujolais Royal.

Spaghetti bolognese för ca 2-3 personer

ca 300 gram nötfärs
2,5-3 dl dl passerade tomater
1 gul lök
1 stor morot
3 msk olivolja av god kvalitet
1 dl rött vin
½ kruka färsk basilika
Salt & peppar
25 gram riven parmesan

Så gör du:

Skala och finhacka lök och morot. Häll olja i en större gryta/kastrull och fräs grönsakerna långsamt på medelvärme i ca 5 minuter. Tillsätt sedan färsen och fördela med hjälp av en träsked. Bryn köttet i medelhög värme tills all köttsaft har torkat in. Tillsätt sedan vinet och låt det avdunsta helt på hög värme. När vinet har kokat in tillsätter du de passerade tomaterna, basilikan och sänker värmen och låt koka långsamt under lock, ju längre desto bättre. Rör om då och då och tillsätt eventuellt lite vatten vid behov samt smaka av med salt och peppar. När det närmar sig servering kockar du spaghettin enligt anvisning. När pastan är klar häller du av vattnet och vänder ner spaghettin i bolognesen och rör om försiktigt. Lägg upp på tallrik, ringla över lite olivolja, toppa med parmesan och dra ett par varv med pepparkvarnen och servera direkt.

Drycken till;

Beaujolais Royal
Nr 5408 (750 ml, 13%) 115 kr
Vi har ett tidlöst vin i våra glas, ett vin som upplevt något av en revival och pånyttfödelse, inte minst tack vare det faktum att allt fler konsumenter efterfrågar transparens i sina röda viner vilket Royal kan erbjuda med råge. Här får vi gamaydruvan i ungdomligt charmant stil där doften bjuder på vildhallon och körsbär men även ett stänk av blå bär och som kompletteras av örtiga instick, en hint av ceder, sommargrusväg, blodröd citrus och granatäpple. Smaken är i den lättare stilen och som initialt upplevs läskande, inte minst när vinet kylts till 13–14 C, men bakom finns en delikat textur med zestiga instick, röda bär och en strimma av tanniner. Örtigt anslag noteras också vilket följer med i det rena bärdrivna avslutet. En klassiker, still going strong, och som fungerar till det mesta i matväg

Kombinationen
Vinet som passar till allt har vi tidigare benämnt Royal när vi testat gränserna men här är det bara så klockrent tillsammans och när man dricker vinet kylt, runt 13-14 C, så förhöjs fräschören i samspelet och vinets bärighet får en urläcker rondör tack vare sältan i rätten och syrligheten från tomaterna.

Vinet finner du på ditt närmsta Systembolag HÄR

 

Tidigare artiklar
Dopff Brut Cuvée Julien – tacksam klassiker
Nästa artikel
Sushi och australiensiskt mousserande

LIKNANDE ARTIKLAR

Barndomsminnen på tallrik – Pyttipanna

Melon, lufttorkad skinka, getost och LXRY

The Great Bonza Reserve i nya 2022-årgången –...

Caravan Durif i ny årgång – imponerande

Stilfull energi – LXRY Sparkling imponerar i sitt...

Lucia de Maio Rosso 2023 – övertygande nyhet...

Publikfavoriten Byron Bay Sauvignon Blanc levererar med precision

En pålitlig klassiker i sommarskrud – Relax Riesling

Pepparbiff med ugnsrostad potatis & bearnaise provençal

Somrig Caesarsallad med räkor

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Nyhet på Systembolaget: Lucia De Maio i Bag-in-Box från Veronas kullar

  • Marinella Fruit Aperitif återlanseras i ny design i ett nytt format

  • Årgång 2025 av Relax Riesling i fräsch sommardesign

  • Ny design för Casalforte Prosecco

  • Ekologisk Tropical Spirit från Walcher på Systembolaget

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Australiensisk shiraz som ger dig ett leende på läpparna!

    juli 14, 2020
  • 2

    Dignitat Cava Brut – en ekologisk cava

    april 13, 2019
  • 3

    The Great Bonza Reserve i nya 2022-årgången – Full pott!

    juli 22, 2026

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Tysk riesling precis så som vi älskar...

Högt betyg till sydafrikanska Drostdy-Hof Chardonnay Viognier!

Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio