Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Så firar du Gin & Tonic-dagen i påsk

Så firar du Gin & Tonic-dagen i påsk

av Boxtoppen april 3, 2023
april 3, 2023
607

Varje år, den 9 april, firas National Gin & Tonic-day. Dagen instiftades i USA den 9 april och har på senare år kommit att firas friskt, även av svenska GT-entusiaster. I år sammanfaller årets bästa dag med påskdagen. Vad passar inte bättre än att inleda påskhelgen med en perfekt Hendrick’s GT, följt av plockmat och tilltugg att inkludera på påskbordet, givetvis inspirerade av svenskarnas favoritdrink.

Visste du att Gin & Tonic egentligen skapades av misstag? I Indien under 1700-talet användes tonicvatten i förebyggande syfte för att undvika malaria. Av en händelse adderade Brittiska Ostindiska kompaniet gin till drycken, med förhoppning att lindra tonicvattnets bittra smak. Idag, 300 år senare, finns många varianter på den numera klassiska drinken som kommit att bli en av de mest populära drinkarna världen över. Men hur blandar du en perfekt GT? Med premiumgin och gurka såklart.

Här guidar vi dig till hur du blandar den ultimata fördrinken i påsk, men också hur du piffar upp påskbordet med en egen gin-sill, en smakrik gingravad lax eller varför inte en läskande sorbet på Hendrick’s Gin och gurka?

Så gör du en gin-inspirerad påskbuffé till G&T-dagen
Blanda en perfekt Hendrick’s Gin & Tonic till fördrink (Recept: Hendrick’s Gin)
6 cl Hendrick’s Gin
12 cl Tonic Water
Gurkskivor
Is

Fyll ett glas med is. Häll i Hendrick’s Gin och Tonic samt dekorera med gurkskivor.

* Tips på tre bra tonics: Fentimans Tonic Water, Fever-tree Aromatic Tonic Water, Schweppes Tonic Water.

Gin & Tonic

Drinktilltugg: Ostron med gurka-, chili- och ginvinägrett (Recept: Eleonora von Essen)
Ett dussin Ostron
Gurka-, chili- och ginvinägrett
½ gurka
1 grön chili
1 schalottenlök
½ dl olivolja
1 ½ msk vitvinsvinäger
1 msk pressad citron
1 msk Hendrick’s Gin
1 nypa socker

Skala gurkan, dela den på längden, skär bort kärnhuset och tärna fint. Kärna ur och finhacka chilin. Skala och finhacka schalottenlöken. Lägg allt i en burk tillsammans med resten av ingredienserna, sätt på locket och skaka kraftigt. Ställ att dra i kylen i 10 minuter och skaka igen innan användning. Öppna ostronen och lägg upp dem på ett fint fat. Skeda över lite dressing och servera direkt.

Gör din egen GT-sill till förrätt (Recept: Hendrick’s Gin)
1 dl ättika 12 %
2 dl rårörsocker
2,5 dl vatten
8 cl Hendrick’s Gin
20 st späda granskott (kan uteslutas)
3 st lagerblad
10 st gröna enbär
10 st skivor grillad gurka, delade
1 cm pepparrot, skalad och tunt skivad
1 st silverlök, skivad
2 burkar urvattnade sillfiléer

Börja med att koka upp ättika, rårörsocker och vatten tillsammans med lagerblad och enbär. Låt svalna. Dela ungefär tio centimeter gurka på längden och skrapa ur kärnorna. Grilla sillen både på skinnsidan och köttsidan tills den fått ordentligt med färg. Låt svalna och skär i mindre bitar. Varva sill, granskott, pepparrot, grillad gurka och silverlök i en burk. Rör ner Hendrick’s i ättikslagen och häll över sillen. Låt stå och dra minst 24 timmar innan servering.

Huvudrätt: Gingravad lax med avokadokräm, sallad, päron och rostade hasselnötter (Recept: Eleonora von Essen)
1 kg lax, mittbiten
2 msk Hendrick’s Gin
½ dl salt
½ dl strösocker
1 tsk svartpeppar, grovt stött
12 enbär, grovt stötta
1 dl fint hackad dill

Till servering, för två
2 stora nävar krispig sallad
1 päron, skivat
½ dl hasselnötter, rostade och grovt hackade
några droppar olivolja
fint hackad gräslök

Avokadokräm
1 avokado
½ dl färskost
1 tsk pressad citron

Dela laxen i två jämnstora bitar. Smörj in dem med Hendrick´s Gin. Blanda salt, socker, peppar och enbär och klappa in blandningen i laxbitarnas köttsidor. Strö dillen över den ena sidan och lägg den andra ovanpå så köttsidorna ligger mot varandra. Lägg laxen i dubbla plastpåsar, förslut och låt grava i kylen i 2 dygn. Vänd ett par gånger under tiden. Skiva tunt med vass kniv.

Mixa ihop avokadoköttet med färskost och citron till en slät kräm, smaka av med salt och peppar. Lägg upp laxen tillsammans med sallad, skivat päron och lite hasselnötter och droppa över lite god olivolja. Toppa med lite gräslök. Klicka eller spritsa ut lite kräm på tallriken och servera.

Cheesecake i glas med GT-gelé till efterrätt (Recept: Eleonora von Essen)
300 g naturell färskost
3 dl gräddfil
3 msk florsocker
1 ½ tsk fint rivet citronskal
8 digestivekex
4 citronskivor
GT-gelé
3 gelatinblad
½ dl pressad citron
2 msk socker
½ dl Hendrick’s Gin
1¼ dl tonic

Lägg gelatinbladen i kallt vatten i 5 minuter. Plasta in en liten form med kanter. Koka upp citronsaf-ten tillsammans med sockret och ta av från värmen. Krama ur gelatinbladen och vispa ner dem i ci-tronsaften. Rör i Hendrick´s Gin samt tonic och häll blandningen i formen. Låt stelna i kyl i minst en timme. Lyft ur gelén ur formen och skär den i tärningar.
Vispa ihop cream cheese, gräddfil, florsocker och citronskal. Krossa kexen och fördela hälften i fyra glas. Klicka eller spritsa i hälften av ostkrämen. Lägg ett lager kexsmulor ovanpå och ös på med den sista krämen. Sätt i en citronskiva och toppa med gelétärningar.

Läskande Hendrick´s-sorbet till kaffet (Recept: Hendrick’s Gin)
1 300 g gurka
4 dl socker
4 dl vatten
1,45 dl citronsaft
14 cl Hendrick’s Gin

Skala gurkan och mixa den till en puré. Koka vatten och socker till ett sockerlag och låt svalna. Blanda ned sockerlag och citronsaft med gurkpurén. Tillsätt Hendrick’s gin. Rör ihop i en glassma-skin (har du ingen glassmaskin så ställ i frysen minst ett dygn). Servera i iskalla glas med gurka eller rosenblad.

Tidigare artiklar
NY ÅRGÅNG: CHILL OUT CUVÉE ROSÉ PAYS D’OC 2022 I 1-LITERSFLASKA
Nästa artikel
Ny årgång i fast sortiment – American Dream Cabernet Sauvignon 2021

LIKNANDE ARTIKLAR

Nya årgången av Gassier Les Cistes Chardonnay –...

Högkvalitativ rieslingbox från Moselland

Joy Rosé 2025 – en familjeangelägenhet från Argentina

En trio toppriesling från Moselland

Kycklingkebab i pitabröd

Nyheten McHogan´s White – en australiensisk vardagscharmör

Cuvee Eloise Rosé 2025 – fransk nyhet på...

Klassisk råraka med räkor

Casa Alloro Appassimento – lättgillad nyhet

Stekt kycklingbröst med svartris, röd currysås och PAWS...

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Michelinsignerad avsmakningsmeny på Tokyo Nights vol. 2 för enbart 390 kr

  • Riesling Trocken 2024 från Katharina Wechsler

  • Premiär: Massifitti från Suavia – en vulkanisk hyllning till Trebbiano di Soave

  • Folklore Albariño 2025 – Ny årgång och förfinad design

  • Ny årgång av Children of the Revolution Pinot Noir 2025

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Högkvalitativ rieslingbox från Moselland

    april 15, 2026
  • 2

    Porchetta, polenta, rucola & sydafrikanskt rött

    oktober 18, 2022
  • 3

    Australiensisk shiraz som ger dig ett leende på läpparna!

    juli 14, 2020

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Bianchi Montepulciano d’Abruzzo toppar listan

Australiensiskt mousserande och laxnigiri

Den sista Stora Smakresan från Mariestads –...