Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / 1 av 3 minskar matsvinn genom planerade matinköp

1 av 3 minskar matsvinn genom planerade matinköp

av Boxtoppen juni 20, 2022
juni 20, 2022
411

När Mathem låter Sifo undersöka svenskarnas matsvinn visar resultatet att var tredje (33%) skulle minska sitt svinn genom att planera sina matinköp. Drygt varannan (54%) uppger att matsvinnet skulle kunna minska med en fjärdedel och var femte (22%) att det skulle minska med så mycket som 50 procent. Fler kvinnor (54%) än män (51%) och fler i åldersgruppen 16–34 år (41%) än de i åldersgruppen 56–79 år (23%) svarar att planerade matinköp skulle få dem att slänga mindre mat.

Onlineshoppare planerar i högre utsträckning

Tittar man på skillnaderna mellan de som handlar mat online och de som enbart handlar mat i en fysisk matbutik framgår att fler som handlar mat online (33%) än i fysisk affär (28%) alltid planerar sina matinköp.

  • Många har säkert upplevt att matvaror som köpts spontant inte används och behöver slängas när de blir dåliga. Att lägga lite tid på att planera veckans måltider och att handla matvaror därefter kan vara väl investerad tid som både underlättar vardagspusslet och minskar matsvinnet, säger Johan Gertell, sälj- och marknadsdirektör på Mathem.

Undersökningen visar vidare att fler boende i lägenhet (38%) än i villa eller radhus (27%) tror att de kan minska sitt matsvinn genom planerade matinköp. Sifforna skiljer sig även bland storstäderna: 42 procent av malmöiterna anser att planerade matinköp skulle minska deras matsvinn, jämfört med 37% av göteborgarna och 31 procent av stockholmarna.

Om undersökningen    
Undersökningen genomfördes i Kantar Sifos webbpanel under perioden 1 april – 4 april 2022. Totalt intervjuades 1079 personer i åldern 16–79 år. Webbpanelen är riksrepresentativt rekryterad utifrån slumpmässiga urval. Det förekommer ingen självrekrytering i Sifos webbpanel.   

Tidigare artiklar
De mest intressanta onlinespelen 2022
Nästa artikel
Two Tracks Sauvignon Blanc – nya zeeländsk premiumbox i behändigt format

LIKNANDE ARTIKLAR

Nyhet på Systembolaget: Lucia De Maio i Bag-in-Box...

Marinella Fruit Aperitif återlanseras i ny design i...

Årgång 2025 av Relax Riesling i fräsch sommardesign

Ny design för Casalforte Prosecco

Ekologisk Tropical Spirit från Walcher på Systembolaget

När flaskan slår boxen, och tvärtom

Ny årgång och ny design – Laroche L...

Ett nytt rosé som heter OVE

Casal Garcia Fruitzy Strawberry

Tuttavia Apertivo Spritz – en italiensk aperitif med...

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Nyhet på Systembolaget: Lucia De Maio i Bag-in-Box från Veronas kullar

  • Marinella Fruit Aperitif återlanseras i ny design i ett nytt format

  • Årgång 2025 av Relax Riesling i fräsch sommardesign

  • Ny design för Casalforte Prosecco

  • Ekologisk Tropical Spirit från Walcher på Systembolaget

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Villa Brochet stoltserar i nya tappningen – Full pott!

    juni 12, 2026
  • 2

    Australiensisk shiraz som ger dig ett leende på läpparna!

    juli 14, 2020
  • 3

    Clubstek, parmesan & rucolasallad samt råstekta örtpotatis

    juni 18, 2021

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Alkoholfri nyhet från Jacob’s Creek – UnVined...

Sir Edward’s Smoky – en riktigt schysst...

Apothic Red Winemaker’s blend på tetra