Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Anna de Codorníu i blomsterskrud signerad Clara Hallencreutz

Anna de Codorníu i blomsterskrud signerad Clara Hallencreutz

av Boxtoppen april 24, 2017
april 24, 2017
421

För första gången släpps en av Spaniens mest sålda premiumcava Anna de Codorníu i en limiterad design. Bakom designen står den svenska konstnären Clara Hallencreutz, känd för sina nyskapande konstverk som varvas av både pop, surrealism och geometrisk abstraktion. Ett återkommande inslag i hennes konst är blommor i olika konstellationer – både till färg och form. Det är också blomstermotiv som legat till grund för Anna de Codorníu limiterade design.

– I min konst använder jag ofta vardagliga objekt, såsom blommor, spagetti, godis etc., som byggstenar i min installation. Min studio är som en vit canvas och varje föremål representerar ett penseldrag. Blommor, som jag använt för Anna de Codorníus omslag, är naturens egna penseldrag. Jag har utgått från den vita originalflaskan och gjort ett subtilt mönster av vitt blomster som får symbolisera den levande och ekologiska drycken. Ett vackert inslag på vårens och sommarens dukade bord, säger konstnären Clara Hallencreutz.

Utökat designsamarbete med Richmond & Finch

Samtidigt som Anna de Codorníu släpps i en ny limited edition kommer Richmond & Finch att lansera en begränsad utgåva av sina populära Iphone skal i Claras Hallencreutz vackra blommönster. Även här är det första gången som Richmond & Finch inleder ett designsamarbete för sina modeaccessoarer. Clara Hallencreutzs blommönster passar väl in i den nya SS17-kollektionen som låtit sig inspirerats av årets stora blomstertrend. Denna designkollektion släpps samma dag som den limiterade utgåvan av Anna de Codorníu och kommer att säljas i utvalda butiker runt om i Sverige.

Om vinet

Anna de Codorníu är en premiumcava där druvan Chardonnay utgör större delen av blenden, vilket ger den en torr och elegant stil. Vinets doft är full av behagliga toner av tropiska frukter, som ananas, men även av citrus, grapefrukt och lime. Smaken är behagligt avrundad, torr och fräsch med inslag av citrus. Den eleganta smaken gör vinet lämpligt som aperitif och till lätta fisk- och skaldjursrätter. Varför inte till sushi, sashimi eller milt kryddad carpaccio? Anna de Codorníu är en av Spaniens mest sålda premiumcava och är sedan sommaren 2016 ekologisk.

Fakta: Anna de Codorníu Organic Brut

Ursprung: Spanien, Katalonien | Producent: Codorníu, Spring Wine & Spirits AB| Alkoholhalt: 11,5% vol | Art.nr: 736901 | Pris: 109 kr flaska 75 cl | Distribution: Systembolagets ordinarie sortiment. Den limiterade designen släpps i mitten av maj.

Läs mer om drycken .

Tidigare artiklar
Tre portugisiska skatter från João Portugal Ramos
Nästa artikel
Storsäljande ekovin nu med bättre kvalité och nytt lägre pris!

LIKNANDE ARTIKLAR

Sweden Rock 26 från High Coast Distillery släpps...

Ny rom från Takamaka – Kreol Cask

Cream Heroes Mix Pack tar plats i alla...

Schöfferhofer Hefeweizen – den tyska veteölsikonen lanseras på...

The Bitch is Back som fransk rosé

GOSA stärker sin position – sänkt pris med...

Paws – australiensiska nyheten som hyllar vingårdarnas hundar

Nyhet i det fasta sortimentet 2:a mars –...

Ny Chardonnay från Kiviks Musteri

Bryggmästarens Bästa Ekologiska breddar sortimentet på Systembolaget

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Sweden Rock 26 från High Coast Distillery släpps 25 mars

  • Ny rom från Takamaka – Kreol Cask

  • Cream Heroes Mix Pack tar plats i alla Systembolagets butiker

  • Schöfferhofer Hefeweizen – den tyska veteölsikonen lanseras på burk

  • The Bitch is Back som fransk rosé

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Paws Shiraz Cabernet Sauvignon – full pott från Australien

    mars 2, 2026
  • 2

    Full pott för John Lundviks ”Pour Toi” Blanc de Blancs Brut

    januari 30, 2024
  • 3

    En ripasso du kan lita på & dessutom till sympatiskt pris!

    mars 26, 2021

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Zafrica – älskvärd sydafrikan i perfekt format!

Skånska Spritfabriken presenterar sin alkoholfria Gin&Tonic

Vento’z Alvarinho 2023 – Toppårgång för Vinho...