Tania, det fruktiga vita boxvinet från Tyskland, har fått ny design som är färgstark, modern och full av personlighet. Med ett gäng charmiga pingviner på framsidan syns Tania nu i ny kostym på butikshyllorna men med samma vin inuti. Ett vin med låg alkoholhalt som passar många tillfällen.

Det populära vita boxvinet Tania har bytt design men innehållet är precis detsamma: ett fruktigt vitt vin med sötma från Tyskland som under flera år blivit en favorit hos många.
Bakom den nya designen finns ett tydligt mål: göra Tania roligare, fräschare och mer inkluderande. Det handlar inte längre om damig spetskrage utan om attityd, glimt i ögat och att vin faktiskt ska kännas kul.
”Vi ville att designen skulle spegla vinets energi och samtidigt göra det tydligt att Tania är för alla som gillar friska, okomplicerade viner med attityd,” säger Cecilia Wellenius, Business Unit Manager på Arvid Nordquist.
Pingvinerna tar plats
På den nya boxen möts vi av ett helt gäng pingviner, alla med sin egen charm och personlighet, men smaken är precis densamma.
“Crisp & fruity, precis som vi gillar det”, noterar en av pingvinerna, med glaset redo och glimten i ögat.
Ny förpackning, samma vin
Tania är ett vitt vin från Rheinhessen, Tyskland, gjort på en blend av Müller-Thurgau, Kerner och Silvaner. Den relativt låga alkoholhalten på 8,5 % gör att vinet känns lätt och okomplicerat, ett avslappnat val utan att kompromissa med smaken. Vinet är ett perfekt sällskap till asiatiska rätter med kryddig smaksättning, kyckling, fisk eller vegetariska alternativ. Serveras bäst vid 10–12 °C.
Fakta – Tania
- Ursprung: Rheinhessen, Tyskland
- Druvor: Müller-Thurgau, Kerner, Silvaner
- Volym: 3 liter
- Alkoholhalt: 8,5 %
- Art.nr: 5850
- Pris: 199 kr
- Sortiment: Ordinarie
