Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Anrika Codorníu till säsongens skaldjur

Anrika Codorníu till säsongens skaldjur

av Boxtoppen augusti 15, 2025
augusti 15, 2025
84

När kräftsäsongen exakt premierar råder det delade meningar om, men någonstans från början/mitten av augusti så hamnar det rödkokta skaldjuret i stort fokus, tillsammans med västerbottensost och andra klassiska svenska smaker. Det enda ”regeln” som finns vid kräftskivan är att kräftor i någon form måste finnas serverade, men gällande den övriga serveringen så är det fritt fram att servera vad som helst. Ett inte helt ovanligt inslag är räkor, vilket vi här tagit fasta på i den klassiska serveringen av toast skagen, läckert matchat med en cava från det historiska huset Codorníu.

Recept – 4 personer

½ kg färska räkor, ger cirka 200 gram skalade
1,5 dl bra majonnäs
1 kruka färsk dill
Färsk citron
Salt, vitpeppar, smör
Toastbröd
Frivillig topping; rom, caviar, dillvippa, citronskiva 

Så här gör du
Skala räkorna. Hittar du inte färska så köp handskalade räkor på burk och låt dem rinna av ordentligt innan du torkar dem på hushållspapper. Finhacka dill och lägg i en bunke tillsammans med räkorna och majonnäsen. Pressa över saft från en halv citron, salta och vitpeppra. Röran ska sitta samman fint och inte vara lös. Stek upp toastskivor i gott om smör tills de är frasiga. Servera bröden vid sidan om Skagenröran så att brödet behåller spänsten. Dekorera med citronskiva och om så önskas en dillkvist och rom av önskad sort.
Tips. Gillar du kräftor så kan du med fördel blanda räkor och kräftskjärtar 50/50 i röran.

Drycken till

Codorníu Ecologica Brut
Nr 7927 (375 ml, 11,5%) 69 kr
, 5 av 5 – full pott!
Denna cava är uppbyggd på de sedvanliga druvorna xarel-lo och chardonnay, som kommer från ekologiskt certifierade odlingar i Penedès, framställd enligt champagnemetoden med en andra jäsning (9-12 månader) på butelj. I sin utformning är det ett klassiskt och attraherande vin som från start förför i sina noter av krispigt gröna och gula äpplen, lime- och citrusstänkta stenfrukter, vita blommor, persika och ett visst örtigt inslag i horisonten. Adderas görs även en stenigt mineralisk bottenplatta och i djupet lätt mandelnotade vindar som strukturellt levereras med en krämig mousse och pigg syra, vilket gör det hela väldigt tilltalande. Det är ett vin som de flesta känner igen och denna instegscava från huset står sig väldigt bra i segmentet av prishumana cavor. För sina 69 kr så är det en imponerande leverans!

Vinet & Maten
Att mousserande vin är som skräddarsytt för skaldjur och inte minst skagenröra, är ingen nyhet, men man behöver å andra sidan inte uppfinna hjulet varje gång. Kombinationen är klockren där cavans struktur, mineraliska pensling och förföriska citrustoner adderar fräschör till varje tugga och skär igenom de mastigare anslaget, vilket utmynnar i den njutbara anrättning som vi älskar.

Cavan finner man på Systembolaget HÄR

 

Tidigare artiklar
Löjrom i höst – Restaurang NÒRs signaturrecept
Nästa artikel
Kantarelltoast i formidabelt möte med en australiensiska Caravan Durif

LIKNANDE ARTIKLAR

Pyttipanna från grunden till läcker ripasso

Full pott till Sant’Orsola 25 Aperitivo

The Great Bonza Reserve Shiraz Cabernet 2021 –...

McManis Family Vineyards Petite Sirah – från fem...

Imponerande uppföljare – Lucia de Maio Ripasso 2023

Full pott till Trapiche Malbec Oak Cask 2025...

Belleruche – välgjord Côtes-du-Rhône från Chapoutier

Inycon Chardonnay & Chardonnay Pinot Grigio

Enzo Bartoli Langhe Nebbiolo 2023 – Full pott!

The Lava Club Basilicata Rosso

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Nu lanseras Terra Skåne – Sveriges vinregion

  • Förvanskad glass blir Årets matbluff

  • Santa Inés Organic 1,5 L i nya årgången 2024

  • Alexandra Pascalidou lanserar alkoholfritt bubbel i samarbete med Prosecco Sweden

  • Ny årgång i fast sortiment – Leale Sangiovese 2024

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • Mulderbosch ny etta bland roséboxarna i augusti

    augusti 24, 2015
  • 2

    Pyttipanna från grunden till läcker ripasso

    februari 10, 2026
  • 3

    Strategisk nykomling rakt in på tredje plats

    september 7, 2015

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Vita torra boxar i april: Brochet Facile...

Nya årgångar på tio i topp –...

Fettisdagen till ära – Semmelshot