Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Ekologiska tvålitersboxen Morra Alta – en perfekt följeslagare till grillpremiären!

Ekologiska tvålitersboxen Morra Alta – en perfekt följeslagare till grillpremiären!

av Boxtoppen april 25, 2023
april 25, 2023
440

Spanien är ett fantastiskt mångfacetterat vinland som erbjuder allt från friska svala vita till mousserande, röda viner i alla dess former och förstärkta drycker såsom Sherry. I det varmare sydöstra hörnet av landet stortrivs monastrell-druvan, inte minst är den får växa på högre höjd, och det är också härifrån vi hämtar ekologiska Morra Alta, en tvålitersbox som får högsta betyg och som är klockren till grillpremiären.

Vi gillar tvålitersboxarna och särskilt de som fyller lådan med bättre vin vilket är fallet med denna spanjor från vinregionen Jumilla i sydöstra Spanien. Här regerar monastrell, en druva som kanske fått mer berömmelse genom det franska namnet mourvèdre och dess viner i sydfranska Bandol men faktum är att druvan stortrivs i Jumilla och på dess högre höjder vilket skänker en fin fräschör till kraften.

Bakom boxen finner man Marc&Thomas, som är personerna bakom vinet. De är både goda vänner och vinmakare med en gemensam dröm och vilja om att visa det moderna Spaniens viner. Morra Alta Monastrell är resultatet av deras samarbete och det nya boxvinet på Systembolaget, som från och med den 1 mars står på hyllan i samtliga butiker. Den klimatsmarta och hållbara förpackningen går helt i linje med strävan att bidra till en minskad miljöpåverkan.

Vill du läsa mer om Marc&Thomas, se här >>

Morra Alta

Boxtoppen provar ekologiska boxnyheten Morra Alta från sydöstra Spanien

Morra Alta visar upp en mörkbärigt tät och generös doft men ändå med örtig svalka, violblom och sandelträtoner samt fuktig tobak från fatlagringen. Smaken drar åt det fylliga hållet, ett plommongeneröst drag lockar fram det mörkbärigt fruktiga och tanninerna är druvtypiska och bjuder på bra motstånd. Den högre höjden som druvorna odlas på skänker vinet en fräschör som bär kraften och avslutet är långt, kryddigt och med ett stänk lakrits. En seriös box på druvan monastrell samt en mindre andel syrah och som landar fint inför stundande grillpremiär!

Boxtoppens betyg: 5 av 5 poäng, full pott!

Morra Alta är en nyhet i Systembolagets fasta sortiment. Boxvinet (2000 ml, 14,5%) har artikelnummer 13026 och kostar 199 kronor. Du finner vinet i mer eller mindre samtliga butiker i landet. Det är ett helt torrt rött med en sockerhalt understigandes 0,3 g/100 ml. Utöver att vara en ekologisk kvalitetsbox är vinet klassat som ett hållbart val och vi måste även slå ett slag för det elastiska och bärvänliga handtaget som lådan utrustats med.

Till ekologiska nyheten på Systembolaget här >>>

Tidigare artiklar
Boxtoppen provar godheter i spritväg
Nästa artikel
Ekologiska Sander Riesling är det perfekta vinet till säsongens vita sparris!

LIKNANDE ARTIKLAR

Cecchi Toscana Sangiovese – välgjord vardagsklassiker från anrikt...

Pepparbiff med ugnsrostad potatis & bearnaise provençal

Sveriges största öltävling avgjord – Jämtlands Bryggeri tog...

Nya årgången av Gassier Les Cistes Chardonnay –...

Högkvalitativ rieslingbox från Moselland

Joy Rosé 2025 – en familjeangelägenhet från Argentina

En trio toppriesling från Moselland

Kycklingkebab i pitabröd

Nyheten McHogan´s White – en australiensisk vardagscharmör

Cuvee Eloise Rosé 2025 – fransk nyhet på...

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Aperol och Oliver Ingrosso presenterar tilltugg till aperitivo

  • Michelinsignerad avsmakningsmeny på Tokyo Nights vol. 2 för enbart 390 kr

  • Riesling Trocken 2024 från Katharina Wechsler

  • Premiär: Massifitti från Suavia – en vulkanisk hyllning till Trebbiano di Soave

  • Folklore Albariño 2025 – Ny årgång och förfinad design

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Moncaro Organic White – en perfekt liten box från Sicilien!

    juni 15, 2020
  • 2

    Pepparbiff med ugnsrostad potatis & bearnaise provençal

    april 22, 2026
  • 3

    Full pott till champagnen Comtesse de Neples!

    oktober 15, 2021

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Ny box i fasta sortimentet

Nyhet i beställningssortimentet: Bello

Schnitzel enligt konstens alla regler, syrlig potatissallad...