Det här är en tallrik med självförtroende och är svår att misslyckas med. Tunt skivad oxfilé, selleri som doftar tryffel och vitlök, ruccolans gröna bett och generöst med finriven parmesan. Några droppar chiliolja sätter hjärtat i rörelse. I glaset väntar McManis Petite Sirah 2023 – mörk, kryddig och generös med blåbär, cassis och björnbär, insvept i en mjuk slöja av vanilj och choklad.

RECEPT 4 PERSONER
OXFILÉ
600 g oxfilé (mittenbiten)
1 msk curry
Salt och nymalen svartpeppar
1 msk olivolja (till marinad)
1-2 msk rapsolja (till stekning)
En klick smör
SELLERI
Några kvistar stjälkselleri, skuret på tvären i skivor
Vatten och salt för kokning
1 msk tryffelolja
1 msk olivolja
1 hel vitlöksklyfta, skalad
SERVERING
Ruccola
Parmesanost, fint riven (av hög kvalitet)
Chiliolja (av hög kvalitet)
Så gör du:
Oxfilé
Gnid in oxfilén ordentligt med curry, salt, svartpeppar och olivolja. Låt köttet vila i rumstemperatur i minst en timme för att marinaden ska tränga in. Värm en stekpanna med olivolja och bryn oxfilén hastigt runt om tills den får en fin stekyta. Låt den vila några minuter och skiva sedan köttet i tunna, ca 0,5 cm skivor. Koka sen skivade sellerin i lättsaltat vatten i ca 2 minuter. Häll av vattnet och lägg sellerin i en skål. Tillsätt tryffelolja, olivolja och den hela vitlöksklyftan, blanda. Låt sellerin stå och dra i ca 10 minuter, så att den får en fin arom av vitlök och tryffel.
Såsen
Samla eventuell steksky från oxfilén och smaka av med en skvätt högkvalitativ chiliolja för att få fram en liten hetta och extra djup i smaken.
Servering
Lägg upp de tunna oxfiléskivorna på ett fat och strö över ruccola. Lägg sellerin bredvid köttet och ringla över skysåsen. Toppa med rikligt med fint riven parmesan och några droppar extra chiliolja, om så önskas.
McManis Petite Sirah 2023
Nr 8362 (3000 ml, 13,5%) 299 kr
Även på flaska med nr 6520 (750, 13,5%) 119 kr
En av McManis stoltheter är deras Petite Sirah (oavsett box- eller flaskformat) – en klassiker som alltid levererar på topp i sitt segment. I årgångens buteljering finner vi mörka slöjor av blåbär, cassis och björnbär som bärs fram av ett örtbelagt grundfundament, spetsat av en läckert doserad kryddighet. Fina pustar av vanilj och choklad dansar i bakgrunden samtidigt som en ljus bärslinga av hallon, jordgubbar, smultron och körsbär sätter transparenta andningshål i strukturen, vilket i allians med de silkigt polerade tanninerna och citrussmekta syran sätter både styrning och fräschör till helheten. Det är ett pålitligt och stilsäkert kort från familjen!
Kombinationen
Den currykryddade oxfilén får här en varm, aromatisk rondör som möts upp av Petite Sirahs mörka frukt – blåbär, björnbär och cassis – där rostade toner speglar köttets fina stekyta. Kryddigheten binds samman av vinets nyanser av vanilj och choklad och skapar ett sömlöst flöde mellan glas och tallrik. Sellerins tryffel- och vitlöksarom fångas upp av vinets örtiga underton, medan ruccola, parmesan och chiliolja ger sälta, pepprighet och hetta som möts av silkiga tanniner och frisk syra. Ett samspel där djup, krydda och fräschör håller varandra i handen hela vägen.
