Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Risotto med karljohansvamp, krispig Bjärekyckling, tryffelolja & nya årgången av Casalforte!

Risotto med karljohansvamp, krispig Bjärekyckling, tryffelolja & nya årgången av Casalforte!

av Boxtoppen oktober 12, 2021
oktober 12, 2021
440

Recept – 4 personer

4 dl risottoris av god kvalitet
8 lårfiléer med skinn av riktigt bra kyckling, vi valde Bjäre
6–7 deciliter kycklingbuljong
2,5 dl vitt torrt vin
Färsk eller torkad karljohansvamp, 2–3 hekto eller 25 gram torkad
Schalottenlök, 2 stycken
2 dl riven parmesanost, gärna runt året i ålder
2 msk citronsaft
Olivolja, havssalt, svartpeppar, smör

Garnering
Riven parmesan, bladpersilja

Tillvägagångssätt

Smält smör i panna och salta kycklingbitarna och stek upp. Skinnet ska bli riktigt krispigt så snåla inte med smöret.

Samtidigt börjar du förbereda risotton genom att finhacka schalottenlökarna. Hacka svampen eller lägg den torkade i blöt. Hetta upp buljongen och se till att den är varm under hela tillagningsprocessen av risotton. Värm olivolja i en tjockbottnad kastrull och låt löken svettas en aning innan riset får göra den sällskap. Rör runt och se till att varken ris eller lök får färg. Häll på vinet och lite buljong och låt puttra försiktigt.

Tänk på att risotton aldrig får gå torr så säkerställ att det alltid finns buljong som täcker riset. Tillagningstid beror på rissort men räkna med 20–25 minuter för en risotto ska inte stressas fram. När det återstår ungefär tio minuter av tillagningstiden tillsätter du svampen och när risotton mer eller mindre är klar så addera den rivna parmesanosten, en klick smör och lite citronsaft. Se till att risotton är krämig och ”rörlig” – är den för trög så åtgärda det med någon skvätt buljong.

Servera risotto med den knaperstekta lårkycklingfilén på toppen och riv lite parmesan över som garnering och avsluta med bladpersilja.

Vinet

2020 Casalforte Collezione Campistorti, Veneto, Italien

art.nr. 6346, 3000 ml, 13%, 229 kr, 4 av 5 poäng

Ny årgång men stilen känner vi igen där torkade frukter såsom korint och fikon möter plommon, körsbär och kryddiga fatinslag. Även örtigheten kikar fram och adderar till intrycket. Smaken är silkig och smeksam med rödbärig fruktighet, plommon och russin samt vinstilens lilla sötma som dock balanseras upp av den pigga syran och den diskreta men likväl närvarande tanninkänslan. Avslutar fräscht och med lakrits och fatinslag som följer med i eftersmaken.

Kombinationen
Risottons krämighet, sälta och fina syra fångar omgående vinets uppmärksamhet och Casalfortes lilla rondör blir till en kontrasterande balansakt tillsammans med rätten. Och den knaperstekta kycklingen från Bjäre, ja den bara fulländar mötet!

risottosvamptryffel
Tidigare artiklar
CHILL OUT lanserar sin första europeiska vinkollektion – först ut ekologisk Riesling från Pflaz
Nästa artikel
Rosmarinstekt rådjursinnerfilé, morotskräm, rostade palsternackor & årets bästa röda box!

LIKNANDE ARTIKLAR

The Bitch Blanc de Blancs Brut

Full pott till Laroche L Chardonnay Organic 2024

Welmoed Chenin Blanc

Fontanafredda Piemonte Barbera Nebbiolo 2024 – Ett stolt...

Briccotondo Barbera från Fontanafredda i ny kostym

Imponerande nyhet från Bouchard Aîné & Fils

Domaine Laroche presenterar den nya årgången 2024 av...

Desire & Lush Zin – nyhet från anrika...

LXRY Sparkling – stilfullt och energiskt mousserande

Chèvresallad med rödbetor och valnötter till ungersk nyhet

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • The Bitch Blanc de Blancs Brut

  • Full pott till Laroche L Chardonnay Organic 2024

  • Domaine Laroche presenterar den nya årgången 2024 av sitt klassiska vin L Chablis – nu under nytt namn: Laroche Chablis

  • Nyhet – Bouchard Pinot Noir på box

  • La Pantera Smoked Pineapple – ny rökig rom på Systembolaget

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Chateau Ste Michelle Chardonnay – högsta betyg tredje årgången i rad!

    december 5, 2022
  • 2

    Ny, charmant årgång av Enzo Bartoli Barolo!

    april 27, 2022
  • 3

    Omprovad Brochet Facile befäster förstaplatsen

    augusti 12, 2015

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Vinresa till USA:s västkust

Trivento Malbec – Nu i ny design

MZ Barrik by Måns Zelmerlöw – seriöst...