Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Torra röda boxar november 2014

Torra röda boxar november 2014

av Per Bill november 26, 2014
november 26, 2014
399

Vintern närmar sig sakta, men säkert, men med lite tur kan man nog plocka svamp till helgen. Veckans andra uppdaterade lista är den över de bästa torra röda boxvinerna under 250 kronor.

Kvar på förstaplatsen även i november är 2012 Côtes-du-Rhône Reserve från Pellerin i Rhônedalen. Ett djupt, rikt och fylligt vin med solmogen frukt, men med mer finess och elegans än många andra Côtes du Rhône-viner. Pellerin har funnits på Systembolaget i många år med många olika viner och nästan alla har gjort att jag tänker – Wow! så mycket smak per krona man får i Rhône och hos Pellerin.

Ny tvåa är 2013 Mauro Primitivo. Detta charmiga, bäriga vin görs i Salento i Italien, men förfinas och tappas på det svenska vineriet Nordic Sea Winery i skånska Simrishamn. Lite extra imponerande är det att denna box för 209 kronor är med och kämpar om en topplacering på en lista med viner som får kosta upp till 40 kronor mer. Ett klockrent superfynd!

På tredje plats ligger bussiga och rika Rawson’s Retreat Shiraz Cabernet stabilt placerad, medan  2013 Barone Ricasoli Formulae bytt årgång och minskat sockerhalten från sju till fem gram socker per liter och därmed bytt lista och seglat in på plats nummer fyra i och med sitt årgångsbyte till 2013.

Högst placerade nykomling, på en femteplats, är 2012 Araldica Langhe Rosso från Araldica Vini Piemontesi. Med ett nytt, lägre pris kvalar det in på listan för torra, röda boxar och blir det första vinet från Piemonte på tio i topp.

Över huvud taget har det skett flera årgångsbyten och nya tappningar har provats, så vi ser en hel del omstuvningar på listan.

 >>Till listan

Tidigare artiklar
Sydafrika ny tvåa på vita premiumlistan
Nästa artikel
CONCEALED WINES mest prisvärda vin

LIKNANDE ARTIKLAR

Petite Sirah till currykryddad oxfilé

Pyttipanna från grunden till läcker ripasso

Full pott till Sant’Orsola 25 Aperitivo

The Great Bonza Reserve Shiraz Cabernet 2021 –...

McManis Family Vineyards Petite Sirah – från fem...

Imponerande uppföljare – Lucia de Maio Ripasso 2023

Full pott till Trapiche Malbec Oak Cask 2025...

Belleruche – välgjord Côtes-du-Rhône från Chapoutier

Inycon Chardonnay & Chardonnay Pinot Grigio

Enzo Bartoli Langhe Nebbiolo 2023 – Full pott!

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Nu lanseras Terra Skåne – Sveriges vinregion

  • Förvanskad glass blir Årets matbluff

  • Santa Inés Organic 1,5 L i nya årgången 2024

  • Alexandra Pascalidou lanserar alkoholfritt bubbel i samarbete med Prosecco Sweden

  • Ny årgång i fast sortiment – Leale Sangiovese 2024

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • Mulderbosch ny etta bland roséboxarna i augusti

    augusti 24, 2015
  • 2

    Moncaros ekologiska rosé – ett härligt matvänligt vin!

    juni 12, 2020
  • 3

    Pyttipanna från grunden till läcker ripasso

    februari 10, 2026

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Corte Giacobbe – en vitvinsbox som placerar...

Nicolas Brobergière Cuvée Première Brut – god...

Byron Bay Sauvignon Blanc – aptitretande och...