Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Marsuppdatering röda flaskviner 71-140 kr

Marsuppdatering röda flaskviner 71-140 kr

av Per Bill mars 20, 2015
mars 20, 2015
477

På pallplatserna är läget oförändrat. Fina superfyndet 2009 Château Bouscassé från Alain Brumont i distriktet Madiran i sydvästra Frankrike. Ett verkligen högkvalitativt, kraftfullt vin till ett utmärkt bra pris som jag gärna rekommenderar. Drick gärna till en stekt köttbit med stekt svamp.

På andra plats återfinner vi italienska 2010 Di Fatto Monferrato från Luigi Tacchino. Vinet är kraftfullt, och passar därför bra att dricka till de ganska kraftiga smaker som man hittar i vilt. Klassiskt italienskt blir det med kaninragu till. Systembolaget köpte bara in 3 000 buteljer, och i skrivande stund finns det bara 348 flaskor kvar. Med andra ord är det läge att slå till om man vill prova vinet.

Ekologiska superfyndet 2013 Château Pech-Latt, Château Pech-Latt ligger på tredje plats. Även detta vin är rikt och fylligt och priset nästan löjligt lågt med tanke på den höga kvaliteten.

Vi har två nya viner på tio i topp. På plats åtta hamnar superfyndet 2013 Château Avernus från Gérard Bertrand i franska Côtes du Roussillon. Vinet är ungt och friskt med ren, mörkröd frukt, bra balans, bra syra och härliga inslag av mörka körsbär, tranbär, lingon, violer, mineraler och fat.

På plats tio hittar vi 2013 Rosemount Little Berry GSM , en trevlig cuvée av druvorna grenache, syrah och mourvèdre från australiska Rosemount Estate och ett riktigt fynd.

De andra nykomlingarna kommer längre ned på listan. För dig som letar superfynd kan jag särskilt nämna 2014 Viñalba Malbec Bonarda från Argentina. Alla vinerna på listan är bra – men alla kan inte hamna längst upp. Så ta en titt och botanisera fritt. Notera också att den inbördes ordningen utanför tio i topp inte är exakt. När vinerna har fått samma poäng handlar det i mångt och mycket om vilket vin som passar den personliga smaken bäst – och vad man ska äta till, förstås.

Mars var också den månad då priserna förändrades igen. Det innebär att en del viner har fått en ändra prisvärdhetsmarkering. Även om man inte ska stirra sig blind på prisvärheten är det ju aldrig dumt att tycka att man har gjort ett kap. Listan innehåller totalt 38 viner, varav 22 superfynd.

>> Till listan

Tidigare artiklar
2013 Rosemount Little Berry GSM
Nästa artikel
Black Tower Pink Rosé – nyhet i beställningssortimentet

LIKNANDE ARTIKLAR

No1 Cappo 2025 – En välkalibrerad spanjor

Ponzumarinerad Frøyalax med sesammajonnäs, papaya och svart ris

Casa Vinironia Zinfandel – höstens charmör

Premiär: Venetiansk elegans i modern och balanserad chardonnayskepnad

Flytande hantverk från Salzburg: Mozart Chocolate Pumpkin Spice

Stockholm Beer & Whisky Festival 2026: Större, bredare...

Krispigt kycklinglår med balsamicobakad butternut, vita bönor och...

Omakase Riesling – Tysk precision möter det japanska...

Mörkfruktig generositet med edge – Paws Shiraz Cabernet...

Kantarell- och parmesanpasta med tryffelolja

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Maximalista Amarone

  • Julbord i Stockholm 2026: Hitta rätt miljö och dryck till julens smaker

  • Sverigepremiär för alkoholfria Steaped by Lautus Sparkling Tea

  • Från bar till rikstäckande succé

  • Ernst ekologiska viner firar 10 år på Systembolaget

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Högsta betyg till Byron Bay Sauvignon Blanc

    juli 13, 2025
  • 2

    Den bäst prisade franska rödvinsboxen – god är den också!

    mars 13, 2020
  • 3

    Chile con Carne – charmerande rött till svårslaget pris!

    juni 2, 2020

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

La Chouette de Champillon – Lyxig vardagscharmör

Casalforte Ripasso från Cantine Riondo – ett...

Chile con Carne – charmerande rött till...