Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Blossa Vinteräpple från 2004 återupplivas

Blossa Vinteräpple från 2004 återupplivas

av Boxtoppen oktober 4, 2023
oktober 4, 2023
358

I år firar Blossa årgångsglögg 20 år genom att för första gången någonsin återlansera en tidigare smak. Blossa Vinteräpple från 2004 är en av de allra första årgångsglöggarna och Blossas Chief Blender, Åsa Orsvärns, favorit. Blossa Vinteräpple kommer tillbaka som jubileumsutgåva.

Blossa Vinteräpple

Blossa Vinteräpple

2003 lanserade Blossa sin första årgångsglögg som en modern tolkning av Blossas hantverkstraditioner, i en tid då det ännu inte var vanligt med nya smaker och ”limited editions”. Sedan dess har man rest världen runt för att hitta nya smakkombinationer och varje år har flaskorna dessutom fått en ny unik design, vilket gjort dem till eftertraktade samlarobjekt. I 20 år har valet av smak och koncept engagerat svenskarna och blivit en årlig snackis på kafferaster landet runt. Många konsumenter har en personlig favorit och en återkommande fråga är om inte någon av de tidigare smakerna kan komma tillbaka. I år är det dags!

Chief Blender Åsa Orsvärn är kvinnan bakom samtliga av Blossas årgångsglöggar och för henne var valet av Blossa 04 Vinteräpple enkelt – det är hennes egna favorit, och många konsumenters med henne.

– Jag hade aldrig 2003 kunnat drömma om att årgångsglöggen skulle bli så uppskattad som den är idag, säger Chief Blender Åsa Orsvärn. Det känns roligt att inför detta jubileumsår få chansen att blicka tillbaka och kunna återskapa just Blossa Vinteräpple. Det var härligt att få blanda receptet på nytt och återuppleva smaken.

– De första årgångarna var inte de mest djärva smakmässigt, men har man i åtanke att året var 2003 så var det nytänkande att smaksätta glögg överhuvudtaget, skrattar Åsa. Nu 20 år senare har jag hunnit med några mer udda och unika smakkombinationer som blivit både mer och mindre uppskattade. Vinteräpple är en sådan smak som verkligen gick hem.

Blossa 04 Vinteräpple jubileumsutgåva lanseras i en 375 ml glasflaska. Många har efterfrågat en mindre storlek för att kunna testa fler glöggvarianter under julen. Den mindre flaskan är perfekt för glöggprovningen hemma. Servera varm eller kall – med eller utan is – till nötter, torkade äppelchips, goda hårdostar och andra klassiska tillbehör.

Blossa 04 Vinteräpple återfinns i 375 ml glasflaska med en alkoholhalt på 15%. Drycken finns i Systembolagets beställningssortiment från den 4 oktober för 89 SEK med artikelnummer 54528-02.

Tidigare artiklar
Kåldolmar, skysås, krämigt mos, rårörda lingon & ekologisk tempranillo i glasen
Nästa artikel
OnePan tar ett helt nytt grepp för framtiden

LIKNANDE ARTIKLAR

Tommasi Graticcio Appassionato går över till årgång 2023

Casalforte Amarone i ny exklusiv design

Brix Wine lanserar JUWEL Grauburgunder i Systembolagets Fasta...

Ny krydda i Salt & Pepper-familjen – nu...

Black Lava – nytt italienskt vin med rötter...

Nyhet på Systembolaget: Lucia De Maio i Bag-in-Box...

Marinella Fruit Aperitif återlanseras i ny design i...

Årgång 2025 av Relax Riesling i fräsch sommardesign

Ny design för Casalforte Prosecco

Ekologisk Tropical Spirit från Walcher på Systembolaget

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Tommasi Graticcio Appassionato går över till årgång 2023

  • Casalforte Amarone i ny exklusiv design

  • Brix Wine lanserar JUWEL Grauburgunder i Systembolagets Fasta Sortiment

  • Ny krydda i Salt & Pepper-familjen – nu lanseras Salt & Pepper Pinot Noir Reserve

  • Black Lava – nytt italienskt vin med rötter i vulkanisk jord

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Säljstart för Ingrid Marie – en cider på svenskarnas favoritäpple

    mars 1, 2022
  • 2

    Filip Ponn lär dig laga vegetarisk pasta när den är som godast

    juli 7, 2022
  • 3

    Tommasi Graticcio Appassionato går över till årgång 2023

    augusti 20, 2026

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Ramos Reserva i ny design

Codorníu Zero Sparkling

Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada &...