Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Hur klimatsmart är vin på PET?

Hur klimatsmart är vin på PET?

av Boxtoppen augusti 24, 2020
augusti 24, 2020
567

När man köper vin på Systembolaget är det mest avgörande valet ur ett hållbarhetsperspektiv vilken förpackning man väljer. Förpackningar står nämligen för en tredjedel av Systembolagets totala klimatpåverkan och är ett område där vi alla kan göra stor skillnad. Systembolaget kan påverka vad som köps in, Enjoy Wine & Spirits kan som leverantör påverka sina producenter och man kan som konsument påverka genom vilka produkter man köper.

De mest klimatsmarta förpackningarna är:

För vin 75 cl-1 liter:
1. Pappförpackning
2. PET-flaska

För öl:
1. Returglasflaska
2. Burk

Den vanligaste och mest populära förpackningen för vin som säljs i Sverige är den tunga glasflaskan utan pant. Tyvärr är det även just denna flaska som är absolut sämst för klimat och miljö. En tung glasflaska slukar mest energi vid tillverkningen och väger mer vilket gör att alla transporter påverkas negativt.

En PET-flaska däremot kräver betydligt mindre energi vid tillverkning och går enkelt att återvinna, dessutom är vi i Sverige bland de bästa i världen på att panta vilket gör att hela 82 % av PET-flaskorna återvinns. PET-flaskan väger även mindre vilket påverkar transporterna som blir mer klimatsmarta. En annan positiv aspekt är att flaskan dessutom inte går sönder vid transport.

Den stora utmaningen vi står inför nu är vår attityd till vinförpackningar. Vi är väldigt fästa vid glasflaskan och många förknippar andra förpackningsalternativ med sämre kvalitet på innehållet. Men så är det bevisligen inte längre. Tänk bara på den framgång och kvalitetsresa som Bag-in-box haft i Sverige. Så valet är ditt. Vad är viktigt när du köper en flaska vin, givet att du tycker om innehållet förstås. Kanske kan vi över tid omvärdera vår vana och norm att buteljera och konsumera vin på glasflaska när det är bevisat att PET fungerar utmärkt både för kvalitet, smak och en hållbar framtid.

Den 1 september lanseras Calvet Fitou på PET-flaska. Ett rött vin på de populära druvorna grenache, syrah och carignan från en av Frankrikes äldsta vinregioner. Vinkooperativet Mont Tauch är välkänd för sina Fitou-viner som denna gång lanseras i en klimatsmart förpackning.

Calvet Fitou | Årgång: 2018 | Ursprung: Frankrike, Languedoc-Roussillon, Fitou |
Druva: Syrah 48 %, Grenache 28 %, Carignan 24 % | Alkoholhalt: 14 % |
Storlek/förpackning: Flaska 750 ml | Art. nr: 2550 | Pris: 99 kr (+ pant)|
Lansering: 1 september| Sortiment: Fast |

*Källa: Systembolaget / Undersökning webbintervjuer Kantar Sifo, 23-30 maj 2019, 1000 respondenter i åldrarna 20-84 år som handlar på Systembolaget.

klimatpet
Tidigare artiklar
Pizza al tonno – som gjord för Soave!
Nästa artikel
Poggio Le Volpis Roma Rosso nu i Sverige!

LIKNANDE ARTIKLAR

Apotekarnes i ny tappning – lanserar julmust med...

Världens första Brynt Smör Gin – i samarbete...

Sève Fournier – fransk likör från cognac med...

Pinot Noir blend från Oregon på 1,5-liters box

Fontanafredda lanserar BollaCiao i Sverige

Ekologisk nyhet! Laroche L Chardonnay 2025 i 3-liters...

Blindprovningens vinnare – moldavisk merlot med ursprung och...

Nytt i fasta sortimentet: Oregon-elegans på box när...

Lindeman’s klassiker får nytt format

Tommasi Graticcio Appassionato går över till årgång 2023

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Apotekarnes i ny tappning – lanserar julmust med 4,5 procent alkohol

  • Världens första Brynt Smör Gin – i samarbete med Roy Nader

  • Sève Fournier – fransk likör från cognac med svenskt ägande

  • Pinot Noir blend från Oregon på 1,5-liters box

  • Fontanafredda lanserar BollaCiao i Sverige

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Mellan tradition och modern precision – Hera Assyrtiko 2025

    september 17, 2026
  • 2

    The Grand Ruby Experience 2025 – Kalifornisk vardagscharm med historisk puls

    september 16, 2026
  • 3

    Ofelia Grammenos från Vinkällaren Grappe är Sveriges bästa kvinnliga sommelier 2026

    september 22, 2026

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

De bästa vinerna på fotbollskvällen

Små Bubbles Mango & Pineapple framkallar en...

Spier Million Trees – ett vin med...