Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Riedel blir officiell leverantör av provningsglas till Munskänkarna

Riedel blir officiell leverantör av provningsglas till Munskänkarna

av Boxtoppen december 13, 2024
december 13, 2024
126

Munskänkarna tar hjälp av Riedel för att höja ribban på sina provningar. Från och med nu kommer alla viner att kunna provas i Riedelglas.

Sundqvist är glada över att meddela att Riedel blir Munskänkarnas officiella glasleverantör. Det ikoniska glaset ”Red Wine” från glasserien Riedel Ouverture kommer numera att finnas i alla nya vinprovarväskor från Munskänkarna, för att förhöja vinupplevelsen ytterligare. Jane Sandström, som är Sundqvists Riedelspecialist, ser både positivt på det förstärkta samarbetet och på valet av provningsglas.

– Det här glaset är en mångsidig favorit som fungerar lika bra till röda som till vita viner. Det har blivit något av en branschstandard att använda vid mässor och vinprovningar, menar Jane Sandström.

Riedel, som grundades 1756, är pionjärer inom glasdesign och var först i världen med att utveckla vinglas som är anpassade för olika druvsorter. Serien Riedel Ouverture, där det valda glaset ingår, är en av Riedels tidiga och mest etablerade serier. Även om glasen inte är druvspecifika, är de likväl designade för att förhöja upplevelsen vin.

Munskänkarna har sedan 1958 arbetat för att sprida kunskap om och intresse för vin i Sverige. Ambitionen är att leverera vinupplevelser av högsta klass och som organisation ställer de höga krav på såväl vinerna som glasen som används under deras vinprovningar. Att Munskänkarna krokar arm med Riedel och gör dem till officiell leverantör av provningsglas blir ett sätt att höja nivån på provningarna ytterligare.

– Vi valde Riedel Ouverture Red Wine som vårt instegsglas tack vare funktionaliteten i designen. Det är ett perfekt allroundglas som lyfter vinupplevelsen för våra medlemmar, säger Kenneth Berntsson, Head of Marketing på Munskänkarna.

Provningsglasen graveras med Munskänkarnas logotyp.

Tidigare artiklar
High Commissioner – Hållbar nyhet
Nästa artikel
Var femte svensk: Ingen jul utan julmust

LIKNANDE ARTIKLAR

La Pantera Smoked Pineapple – ny rökig rom...

Tallink Silja Line bjuder in till Bubble Cruise

Jägermeister Orange nu i Sverige

19 Crimes väcker Frankensteins monster till liv

Psykologin bakom överraskningar: Varför vi ständigt återvänder till...

Welmoed Chenin Blanc i ny årgång och design

Alain Jaume utsedd till Årets Producent i Guide...

Party Night Themes – så skapar du minnesvärda...

Svensk matglädje möter vin från världens alla hörn

Julmusten får egen dag – nu blir 24...

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • La Pantera Smoked Pineapple – ny rökig rom på Systembolaget

  • Tallink Silja Line bjuder in till Bubble Cruise

  • Jägermeister Orange nu i Sverige

  • 19 Crimes väcker Frankensteins monster till liv

  • Psykologin bakom överraskningar: Varför vi ständigt återvänder till ”mystery boxes”

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Inbjudande & generös ekologisk argentinare i Chill Out-serien!

    januari 28, 2022
  • 2

    Divine – en zinfandelbox som är på riktigt!

    september 1, 2020
  • 3

    Högsta betyg till den fylliga rödvinsboxen Divine Zinfandel Old Vine!

    februari 20, 2023

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Bjud in till restfest med CAMP

Full pott till Barolon Luna di Mezzanotte!

Pierre Olivier Blanc de Blancs Prestige Brut...