Ramos Reserva: João Portugal Ramos hör till Portugals mest skickliga och framgångsrika vinmakare i modern tid och inte minst minns många av oss hans superba Vila Santa som gjorde stor succé i Sverige när vinet introducerades. Ramos verkar främst i Portugals största region, Alentejo, och det är härifrån som druvorna till kvalitetsboxen Ramos Reserva vi nu har i våra glas kommer!
Alentejo kallas ibland för Portugals kornbod då det bördiga landskapet under lång tid försett landet med olika sädesslag. Vinproduktionen är också betydande och de olika subområdena ger viner av olika karaktär. Typiskt för Portugal så är de flesta druvsorterna inhemska men i just Alentejo har man även tagit till sig några internationella som gör bra ifrån sig, inte minst syrah som vi finner i Ramos Reserva.

Boxtoppen provar Ramos Reserva 2020 från Alentejo, Portugal
År ut och in är den portugisiska vinikonen João Portugal Ramos rödvinsbox Ramos Reserva bland de mest säkra köpen i lådvinssortimentet och 2020 är på inga sätt ett undantag utan vi säger det direkt; högsta poäng i år igen! Blenden från bördiga Alentejo som brer ut sig öster om Lissabon består av trojkan trincadeira, aragonez och syrah där den förstnämnda även går under namnet tinta amarela i Douro där portvinerna har sitt ursprung. Här får vi en kryddigt druvaromatisk doft med mörka solmogna bärtoner där björnbären tar täten, uppbackade av plommon och vildhallon. Smaken fortsätter på inslagen generös bana med bra driv i det bärfruktiga, pigg syra och stöttande tanniner och även om det märks vi är på en varm plats så bibehåller vinet sin fräschör. Det här är ett gott och ytterst välgjort boxvin!
Boxtoppens betyg: 5 av 5 poäng, högsta betyg!

I Alentejo hittar vi porco prieto, den svarta grisen som ger oss ibericoskinkan bland annat. I Portugal har vi fått träkolsgrillat ibericokött från styckdetaljer som secreto, pluma och ribs och flera av dessa finner du numera i Sverige. Vårt tips är således att finna ibericokött och grilla i vår och sommar för en överlägsen smak. Ramos Reserva kompletterar köttet med bravur.
Ramos Reserva finns i en majoritet av Systembolagets butiker och kan beställas till övriga utan extra kostnad. Boxen (3000 ml, 14%) har artikelnummer 6139 och kostar 279 kronor. Sockerhalten är 0,5 g/100 ml vilket gör det till ett torrt rött vin.
