Långkok på majskyckling: Långkokens tid är här och som vi har längtat efter puttrande grytor som sprider ett välbehag av dofter i hemmet. Här har vi tagit fram Le Creuset-formen och fyllt den med höstens grönsaker, svamp och majskyckling, täckt med rött vin, timjan och tomater och glömt bort några timmar i ugnen. Resultatet när vi lyfter på locket är rena himmelriket och det hela fulländas med en riktigt bra ekologisk Côtes du Rhône – Les Dauphins.

Långkok på majskyckling
Långkok på majskyckling, kantareller, tomater, höstens grönsaker – 4 personer
4 majskycklingbröst eller lårfiléer, cirka 800 gram
2 dl rött vin
1 burk krossade tomater
1 aubergine
1 mindre zucchini
1 sötpotatis
1 morot
8 mindre schalottenlökar
4 vitlöksklyftor
En näve brysselkål
200 gram svampar, vi mixade kantarell och trattkantarell
Färsk timjan
Havssalt, svartpeppar
Olivolja
Tillbehör
Potatis
Sätt ugnen på 175 C. Salta majskycklingbrösten eller lårfilén och stek upp i olivolja så att köttet stänger igen och får en vacker yta. Lägg i ugnsformen. Tärna grönsakerna och stek vidare i pannan. De ska blott avge lite smak och få ytan. Addera till formen. Fräs ur vätskan i svamparna och tillsätt i grytan. Avsluta med att koka upp tomater, hela vitlöksklyftor, rött vin och en näve färsk timjan. Salta och peppra. Låt puttra samman några minuter innan den hälls i ugnsformen och får täcka kyckling och grönsaker. På med locket, lite extra timjan och glöm bort i ugnen ett par timmar. Precis innan servering strös nymortlad svartpeppar över anrättningen. Servera med mosad eller kokt potatis.
Vinet
2021 Les Dauphins Côtes du Rhône Organic Rouge, Frankrike
Nr. 72458, 750 ml, 13%, 99 kr, < 0,3 g/100 ml restsötma, 4,5 av 5 Boxtoppen-poäng
Les Dauphins bygger sin bas på grenache och backas upp av syrah samt en mindre andel av den strukturdanande mourvèdre. Det är ett vin som inte går några omvägar utan sätter full fart framåt med omedelbar njutning i fokus. Här får vi ett ungdomligt rött med livlig rödbärig frukt, mörka plommon och en hint av cassis som följs av pepprigt kryddiga toner, svarta oliver, bröstkarameller och violpastill. Den medelfylliga smaken är lika inbjudande med silkig gomkänsla, flirtigt driv i det solmoget rödbäriga men även med den nödvändiga skärpan i form av tanniner och alert syra. Kryddigheten och det örtiga anslaget tillskriver vi syrah och mourvèdre och vinet avslutar friskt, harmoniskt och bara så där inbjudande och aptitretande som en sydfransos kan vara. Les Dauphins är ett stilsäkert köp och dessutom till attraktivt pris!
Vin & mat tillsammans
Det nyanserade och smakrika långkoket bjuder på en oerhört harmonisk och sammansmält smakupplevelse där inget egentligen sticker ut utan agerar som en enhet. Då passar det fint med ett vin som fångar den känslan och samspelar med rätten och inte tar över, något som Les Dauphins gör med bravur. Extra harmoni och fräschör får vi när vinet serveras lätt kylt, runt 14 C.
Vinet finner du på Systembolaget HÄR
