Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Tre nykomlingar på topp tio – uppdatering mousserande 76-150 kr

Tre nykomlingar på topp tio – uppdatering mousserande 76-150 kr

av Per Bill december 29, 2014
december 29, 2014
401

Årets sista uppdatering på Boxtoppen är som sig bör mousserande viner och med tanke på nyåret är det en stor uppdatering med hela 16 viner. På tio i topp har tre nya viner letat sig in. Alla är fynd, d v s de hade varit prisvärda även om de hade kostat dubbelt så mycket som de gör.

På prispallen är läget oförändrat sedan i november. 2009 Blanc de Blancs Brut från utmärkta sydafrikanske producenten Graham Beck är fortsatt etta. Vinet är svårt att skilja från en dubbelt så dyr champagne!

NV Ferrari Brut från producenten Ferrari i Trento i norra Italien är kvar som tvåa. Utan att ha några kopplingar till bilidustrin är Ferrari en av Italiens fem bästa producenter av mousserande viner. Även det här vinet är gjort med samma metoder som i Champagne. Ferrari Brut är ett allsidigt bubbelvin som funkar utmärkt till det mesta.

På tredjeplats återfinner vi cavan 2011 La Vida al Camp från Raventós i Blanc, en ung, fräsch cava med toner av grapefrukt, pomelo, ostronskal, flinta, våt sten och mineraler. Vinet är perfekt till skaldjur eller sushi.

Den första nykomligen, på åttonde plats, är spanska Anna de Codorníu Blanc de Noir Pinot Brut, en vit cava gjort på pinot noir från klassiska cavaproducenten Codorníu. Genom att druvskalen bara är med som hastigast i vinmakningen blir vinet vitt. Huset Codorníu har anor från 1500-talet och har tillverkat cava sedan slutet på 1800-talet. Den här cuvéen är torr och frisk med toner av både grapefrukt och smultron och ett fynd.

Ny nia är det mousserande rosévinet Langlois Crémant de Loire Brut Rosé från Langlois-Chateau . En crémant är ett mousserande vin från Frankrike som framställts enligt champagnemetoden, men inte är från Champagne. Vanligast är att dessa kommer från Bourgogne ellerAlsace, men denna är från Loiredalen. Den här cremanten är ung och har bra balans och fräsch frukt.

Som nummer tio hittar vi sydafrikanska Graham Beck Brut Pinot Noir Chardonnay, från producenten Graham Beck, som ju också innehar förstaplatsen på listan. Den här cuvéen innehåller, som namnet antyder, såväl den vita chardonnay-druvan som den röda pinot noir. Vinet är friskt, men inte fullt lika torrt som nummer ett, med fina toner av äpple, citrus och grädde.

Sist men inte minst: glöm inte att ta en titt på vinerna utanför topp tio, för där finns många riktigt bra viner!

>>Till listan

Tidigare artiklar
Nyårsrecept från Christian Hellberg
Nästa artikel
NV Ferrari Brut

LIKNANDE ARTIKLAR

Barndomsminnen på tallrik – Pyttipanna

Melon, lufttorkad skinka, getost och LXRY

The Great Bonza Reserve i nya 2022-årgången –...

Caravan Durif i ny årgång – imponerande

Stilfull energi – LXRY Sparkling imponerar i sitt...

Lucia de Maio Rosso 2023 – övertygande nyhet...

Publikfavoriten Byron Bay Sauvignon Blanc levererar med precision

En pålitlig klassiker i sommarskrud – Relax Riesling

Pepparbiff med ugnsrostad potatis & bearnaise provençal

Somrig Caesarsallad med räkor

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Nyhet på Systembolaget: Lucia De Maio i Bag-in-Box från Veronas kullar

  • Marinella Fruit Aperitif återlanseras i ny design i ett nytt format

  • Årgång 2025 av Relax Riesling i fräsch sommardesign

  • Ny design för Casalforte Prosecco

  • Ekologisk Tropical Spirit från Walcher på Systembolaget

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Australiensisk shiraz som ger dig ett leende på läpparna!

    juli 14, 2020
  • 2

    Dignitat Cava Brut – en ekologisk cava

    april 13, 2019
  • 3

    The Great Bonza Reserve i nya 2022-årgången – Full pott!

    juli 22, 2026

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Lansering av Saint Clair Vicar’s Choice Rosé...

Atlântimor Alvarinho 2024 – generöst med fina...

Barone Ricasoli i topp!