Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Pressbyråns Glassbarometer 2024

Pressbyråns Glassbarometer 2024

av Boxtoppen augusti 14, 2024
augusti 14, 2024
229

Pressbyråns Glassbarometer 2024: Trots varierande väder och kraftiga skyfall på sina håll i landet kan Pressbyrån konstatera att det blev en glassig sommar för svenskarna i år. Färska siffror från Glassbarometern, baserad på Pressbyråns försäljningsstatistik, visar nämligen att glassförsäljningen har ökat i landet jämfört med föregående år (+3,7%). Dessutom kan Pressbyrån nu avslöja årets favoriter i glassboxen.

Pressbyråns Glassbarometer 2024

Pressbyråns Glassbarometer 2024

För andra året i rad presenterar Pressbyrån Glassbarometern, en kartläggning där Sveriges mest populära glassar listas tillsammans med andra insikter kring svenskarnas glasskonsumtion. Svenskarnas kärlek till GB Sandwich är fortsatt ohotad och glassen behåller sin topplacering även i år. Andraplatsen går till Daimstruten och klassikern Piggelin tar tredjeplatsen.

Enligt statistiken skiljer sig svenskarnas glassmak åt i landet. Magnum Mandel är mest populär i Umeå, i Jönköping mumsas det mest Piggelin medan invånarna i Halmstad och Luleå älskar Daimstruten allra mest. Tisdag är den dag då flest svenskar väljer att avnjuta något från glassboxen, medan söndag är den minst populära glassdagen i veckan.

– Vi ser Glassbarometern som en hyllning både till svenskarnas kärlek till glass under sommaren och till Pressbyråns långa historia av glassförsäljning. Faktum är att Pressbyrån var först med att tillverka och sälja pinnglass i Sverige redan 1935, och vi ser fram emot att fortsätta vara svenskarnas givna destination för en härlig glasspaus, säger Lennart Schultz, marknads- och kommunikationschef på Pressbyrån.

Topplista: Sommarens mest populära glassar 2024
1. GB Sandwich
2. Daimstrut
3. Piggelin
4. Magnum White Chocolate Strawberry
5. Magnum Mandel
6. Tiptop
7. Twister Pineapple Plant-based
8. Magnum Classic
9. Magnum Euphoria
10. Magnum Double Gold Caramel Billion

Om Glassbarometern
Kartläggningen är baserad på statistik från Pressbyråns egen försäljning av styckglass från hela kedjans glassortiment från den 13 maj till den 4 augusti 2024 samt motsvarande period under 2023.

Tidigare artiklar
Kräftröra på smörstekt kavring och Chill Out
Nästa artikel
Villa Puccini Chianti DOCG i klassisk bastflaska

LIKNANDE ARTIKLAR

Stjärnkocken Tareq Taylor delar alla sina 1200 recept...

Korvrapporten 2024 — favoriten falukorv ökar i popularitet

Storslam för Irland på World Steak Challenge 2023

Gratinerade havskräftor & fyndbubbel från Bordeaux

Drinken för alla semmelälskare

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Hur man snabbt gör vin hemma till en fest med vänner

  • Julens nyhet – Nu lanseras Berså Vinglögg

  • Tania har fått ny kostym

  • Nyhet – Guilty Grapes

  • Salt & Pepper – succén nu även på box

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Dominio Alto – klassisk Rioja till svårslaget pris!

    maj 10, 2021
  • 2

    Högsta betyg till nyheten A Modo Mio Montepulciano d’Abruzzo

    september 3, 2025
  • 3

    Högt betyg till ”nyheten” Salt & Pepper Double Reserve Cabernet Sauvignon

    november 5, 2025

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Gratinerade havskräftor & fyndbubbel från Bordeaux

Drinken för alla semmelälskare

Storslam för Irland på World Steak Challenge...