Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Hållbar nyhet i smidig förpackning – KWV Rosé 2022

Hållbar nyhet i smidig förpackning – KWV Rosé 2022

av Boxtoppen februari 23, 2023
februari 23, 2023
545

Den 1 mars lanserar KWV, en av Sydafrikas mest välrenommerade vinproducenter en rosé på Systembolagets samtliga hyllor. KWV Rosé 2022 är Hållbart val-märkt och kommer i en smidig förpackning på 1,5 liter med lägre klimatavtryck.

Årgång 2022 erbjöd mer regn än åren innan vilket var väldigt bra för att fylla på vattenreservoarer och förbättra jordmånen efter flera år av torrare klimat. Något omväxlande varma och svala förhållanden med små regnmängder under hela skörden gjorde KWVs vitikulturist Marco Ventrellas jobb extra viktig och mycket tid och analys har lags på att skörda druvorna vid exakt rätt tidpunkt. Druvorna har skördats varsamt för hand och pressas med minsta möjliga skalkontakt. Efter pressning har varje druvkomponent fått jäsa separat i 13 grader och blendades sedan till detta rosévin.

Ett hållbart val – i smidig förpackning

I dag är KWV en av världens största vin- och spritproducenter och de satsar mer än någonsin på att värna om närmiljön genom att investera i olika sociala projekt. Att KWV Rosé uppfyller Systembolagets kriterier för att uppnå märkningen ”Hållbart val” är ett resultat av det arbetet.

Idag har KWV nio produkter i Systembolagets fasta sortiment och KWV Rosé är det första vinet som producenten lanserar i detta mindre boxformat. Att förpackningen har ett lägre klimatavtryck är ett av Systembolagets kriterier för att uppnå den gröna certifieringen och att formatet dessutom är mer smidigt och lätthanterligt än en traditionell box är bara ett extra plus menar Charlotte Oldne, produktchef för KWV på Arvid Nordquist Vin och ölhandel.

– Det känns superkul att få lansera ännu en produkt på Systembolaget med märkningen ”Hållbart val”. Att det dessutom är en torr frisk rosé i en mindre förpackning som vi länge längtat efter är såklart extra roligt. Det är ett väldigt smidigt format för konsumenten och jag hoppas att den blir uppskattad bland landets alla roséfantaster. Det är ett viktigt steg för både vårt och producentens hållbarhetsarbete men också ett format som jag tror att vi kommer se mer av i framtiden, säger Charlotte.

På förpackningen hittar vi också certifieringen WIETA som står för Wine and Agricultural Ethical Trade Association och syftar till att förbättra villkoren för människor och miljö. WIETA gör ett viktigt och betydande jobb för vinindustrin i Sydafrika, något som är en självklarhet för producenten i deras hållbarhetsarbete.

KWV Rosé lanseras den 1 mars klockan 10:00 i Systembolagets fasta sortiment med artikelnummer 2333 och kostar 159 kronor.

Tidigare artiklar
Bläckfisksallad, sjögräs & koriander på svart ris & GW:s riesling
Nästa artikel
Hoisinglaserad fläskfilé, kimchisvängda haricots, mustig five spice-buljong & ”kungen” El Rey

LIKNANDE ARTIKLAR

Apotekarnes i ny tappning – lanserar julmust med...

Världens första Brynt Smör Gin – i samarbete...

Sève Fournier – fransk likör från cognac med...

Pinot Noir blend från Oregon på 1,5-liters box

Fontanafredda lanserar BollaCiao i Sverige

Ekologisk nyhet! Laroche L Chardonnay 2025 i 3-liters...

Blindprovningens vinnare – moldavisk merlot med ursprung och...

Nytt i fasta sortimentet: Oregon-elegans på box när...

Lindeman’s klassiker får nytt format

Tommasi Graticcio Appassionato går över till årgång 2023

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Apotekarnes i ny tappning – lanserar julmust med 4,5 procent alkohol

  • Världens första Brynt Smör Gin – i samarbete med Roy Nader

  • Sève Fournier – fransk likör från cognac med svenskt ägande

  • Pinot Noir blend från Oregon på 1,5-liters box

  • Fontanafredda lanserar BollaCiao i Sverige

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Mellan tradition och modern precision – Hera Assyrtiko 2025

    september 17, 2026
  • 2

    The Grand Ruby Experience 2025 – Kalifornisk vardagscharm med historisk puls

    september 16, 2026
  • 3

    Ofelia Grammenos från Vinkällaren Grappe är Sveriges bästa kvinnliga sommelier 2026

    september 22, 2026

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Förfesta som en rockstjärna i Pistonhead Rider...

Dark Horse Zinfandel lanseras på klimatsmart PET-flaska

Relax Riesling i vacker vinterskrud