Masi Bonacosta, en trotjänare i Systembolagets butiker, byter i samband med årgångsbytet till 2024 nu till en Bourgogne-flaska om 410 gram. Även etiketten får en uppgradering.

Druvorna växer i vulkanisk och kalkrik jordmån på Masis vingårdar i Valpolicella Classico DOC med utmärkt solexponering och svalkande vindar. Druvorna vinifieras separat där Corvina-druvorna har skalkontakt i 16 dagar medan Rondinella och Molinara har skalkontakt i 10 dagar. Därefter genomgår musten malolaktisk jäsning för att sedan lagras i fyra månader på slovenska ekfat.
Vinet finns i både hel- och halvflaska. Vinet har funnits i Systembolagets fasta sortiment sedan 90-talet och den nya designen börjar levereras ut till Systembolagets butiker under augusti månad.
Masi Bonacosta 2024
Art.nr: 6998
Pris: 125 kr / 75 cl, 69 kr / 37,5 cl
Druvor: 70 % Corvina, 25 % Rondinella, 5 % Molinara
Alk: 12 %
Ursprung: Valpolicella Classico DOC, Italien
