Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / 2014 Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico tillbaka i topp

2014 Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico tillbaka i topp

av Per Bill september 2, 2015
september 2, 2015
467

Det märks att hösten är här och att det börjar hända saker på listan med vita viner på flaska för max 70 kr. Ny på första plats i september är 2014 Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico från italienska Moncaro. Vinet har tidigare toppat listan med årgång 2013. Moncaro bildades 1964 av ett antal vinodlare som gick samman i ett kooperativ. Kooperativet har vuxit sedan dess, och gör sedan 1980 en hel del ekologiska viner. Just Verdichio dei Castelli di Jesi kommer från subdistriktet med samma namn, som också är kooperativets ursprung. Vinet är runt och bussigt med trevlig, solmogen frukt och passar bäst till skaldjurs- och fiskrätter.

2014 Domaine Lalande Sauvignon Blanc behåller sin andraplats. Vinet är en frisk och ren sauvignon blanc från Languedoc-Roussillon i södra Frankrike.

Kvar på tredje plats är spanska 2014 Soleado Verdejo Organic från Bodegas Menade. Det här unga, friska vinet kommer från Rueda. Alla tre vinerna på pallplats är superfynd, liksom nr 4 och nr 5.

Bäst av de rena nykomlingarna är 2014 Pierre Chavin Sauvignon Blanc Colombard Gros Manseng som hamnar på tionde plats. Också det ett superfynd med ren och fräsch frukt från franska från Côtes de Gascogne

Bland de andra nykomlingarna hittar man bl a 2014 Orvieto Amabile  på plats tolv, ett trevligt och runt italienskt vin och 2014 Gustav Riesling Trocken som är en frisk riesling från Tyskland.

Ett vin som försvunnit från listan är den gamla ettan Mauro Chardonnay. Vinet kostar numera 74 kronor, och återfinns därmed på listan över flaskviner mellan 71 och 140 kronor.

Den här listan omfattar totalt 30 viner, varav 13 är superfynd.

>>Till listan

Tidigare artiklar
Periquita Reserva – samma höga kvalitet till nytt lägre pris
Nästa artikel
2012 Clos de Carthage

LIKNANDE ARTIKLAR

Full pott till Sant’Orsola 25 Aperitivo

The Great Bonza Reserve Shiraz Cabernet 2021 –...

McManis Family Vineyards Petite Sirah – från fem...

Imponerande uppföljare – Lucia de Maio Ripasso 2023

Full pott till Trapiche Malbec Oak Cask 2025...

Belleruche – välgjord Côtes-du-Rhône från Chapoutier

Inycon Chardonnay & Chardonnay Pinot Grigio

Enzo Bartoli Langhe Nebbiolo 2023 – Full pott!

The Lava Club Basilicata Rosso

Populära Bubbelburk i nya 2025 tappningen

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Nu lanseras Terra Skåne – Sveriges vinregion

  • Förvanskad glass blir Årets matbluff

  • Santa Inés Organic 1,5 L i nya årgången 2024

  • Alexandra Pascalidou lanserar alkoholfritt bubbel i samarbete med Prosecco Sweden

  • Ny årgång i fast sortiment – Leale Sangiovese 2024

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Röda viner under 70 kronor

    oktober 7, 2014
  • Kråkbär smaksätter Blossa 16 – En glömd skatt i den norrländska skogen

    september 8, 2016
  • 3

    Torra röda boxar november 2014

    november 26, 2014

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

The Wine & Spirits Collective tar över...

Pata Negra Barrel Aged Tempranillo – väldigt...

Förförisk melon-& getostkombination till rosé