Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Casas Honestos briljerar i mötet med glaserade ribs

Casas Honestos briljerar i mötet med glaserade ribs

av Boxtoppen mars 17, 2025
mars 17, 2025
94

Casas Honestos är boxen som uppvisar spaniens egenskap av att kunna leverera generösa och kvalitativa viner till bra priser, som dessutom ofta är goda partners i samband med mat. Här har vi lagat ihop short ribs och grillad majs, vilket lierar sig ypperligt till vinet.

Recept – serverar 2 personer

Ingredienser

Ribs
Ca 1 kg short ribs
Färdig BBQ-sås 

Kryddblandning
2 msk flingsalt
2 torkade chili
1 msk lökpulver
1 msk spiskummin
1 msk rökt paprikapulver
1 msk koriander, malen
1-2 vitlöksklyftor
1 tsk socker
2-3 msk flingsalt, beroende på köttstorleken

Majskolvar
1 färdigkokta majskolvar
Parmesan
Färsk koriander (kan tas bort om så önskas)
Lime
Flingsalt

Gör så här:
Blanda och stöt samman alla kryddor till en röra. Pressa vitlöken. Gnid in köttet med det och låt det dra en stund. Lägg köttbiten i en ugnsfast form. Häll lite vatten runt om samt två deciliter BBQ-sås och tillaga under lock i ugnen. Temperaturen ska vara låg, runt 125 C och du ställer formen i nedre delen av ugnen. När ribsen är klara så drar du upp värmen till max på ugnen, med grillfunktion och penslar på ca 1 dl BBQ-sås och låt glaseras i ca 5-10 minuter.

Räkna med att det tar någonstans mellan fyra och fem timmar men det bästa är att köttet i princip sköter sig självt. Färdigt är det när du kan dela det med två gafflar genom att dra isär och det bara faller av enkelt.

Tips: Det går såklart att köpa färdigkokta ribs om man vill göra det enkelt för sig, vilka man bara grillar färdigt i ugnen på 15 minuter.

Majskolvar
Riv en ordentlig mängd lagrad parmesan över majskolvarna för att därefter grilla dom i ugnen på hög värme i ca 5-10 minuter, tills osten smällt och fått en liten rostad yta. Ta ut och strössla över lite mer riven parmesan samt önskad mängd av finhackad koriander. Avsluta med att toppa på med lite flingsalt och kläm över lite färsk limejuice. Klart för servering.

I glaset 

Casas Honestos Smooth
Nr 78460 (3000 ml, 13,5%) 219 kr, 4 av 5 poäng
Casas Honestos Smooth bjuder på en driven giv från start där mörka körsbär, svarta vinbär, plommon ligger som en bas, läckert flankerat av ljusare strimmor där vi noterar yppiga hallon, jordgubbar och röda vinbär, samt en lätt citrusetsad syra som skapar lufthål. Silkigt lättsamma tanniner smeker medhårs i samspelet med det kryddade anslaget, toppat av torkade örter, tobaksuffar och ett vaniljpenslat- och lakritssmekt cederinslag. Det är generöst strukturerat i en torr stil med kvardröjande egenskaper, vilket attraherar. Denna box kommer att locka till sig många entusiaster när grillpremiären sker i vår oavsett om det är nöt, lamm, fläsk eller kyckling på gallret. Även en och annan tallrik med ost och charkuterier kommer falla i smaken.

Kombinationen
Salt, syrligt, hetta och sötma. En skön mix av smaker och ett sant bombardemang vilket passar ett vin som med lätthet kan möta hantera detta och även excellera, vilket Casas Honestos gör med bravur. Syran från limen, sältan från parmesanen och hettan från chilin stramar åt vinets struktur, samtidigt som det förstärker fruktigheten. Och gällande ämnet om grisens möra kött så omfamnas det rikligt av Honestos fruktiga driv, samtidigt som koriandern lockar fram örtigheten i vinet. En lysande kombination helt enkelt.

Vinet finner du på Systembolaget HÄR

Tidigare artiklar
Italienska Cirio lanserar brett tomatsortiment i Sverige
Nästa artikel
Spring Wine & Spirits och Strange Estate lanserar återvunnet vin

LIKNANDE ARTIKLAR

Högt betyg till Amarone A Alpha Zeta

Ny årgång av Terre de Mistral Reserve Côtes...

Stilfullt mousserande från Australien – LXRY

Welmoed Chenin Blanc

Fontanafredda Piemonte Barbera Nebbiolo 2024 – Ett stolt...

Briccotondo Barbera från Fontanafredda i ny kostym

Imponerande nyhet från Bouchard Aîné & Fils

Desire & Lush Zin – nyhet från anrika...

LXRY Sparkling – stilfullt och energiskt mousserande

Chèvresallad med rödbetor och valnötter till ungersk nyhet

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Nyhet – Guilty Grapes

  • Salt & Pepper – succén nu även på box

  • Nyhet på Systembolaget: Mucho Más Organic Syrah på box

  • Kreditkort för mat: Hitta det bästa matkortet

  • The Bitch Blanc de Blancs Brut

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Ceviche på pilgrimsmussla, avokado & vattenmelon – fräsch ekologisk riesling från Chill Out fulländar

    februari 10, 2022
  • 2

    Storsäljaren Black Tower lanserar härligt fräsch rieslingnyhet!

    september 12, 2022
  • 3

    Maze Dark & Complex – australiensiskt rött med svårslagen prislapp!

    juni 20, 2022

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

CHILL OUT lanserar ytterligare nyheter

Toppbetyg till den röda tvålitersboxen Chateau Ste...

Kammussla, vinägrett på citron, kapris, mortlade pumpakärnor,...