Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Les Fumées Blanches, 8% – nytt från vitvinskungen Lurton

Les Fumées Blanches, 8% – nytt från vitvinskungen Lurton

av Boxtoppen augusti 25, 2025
augusti 25, 2025
82

François Lurton är född och uppvuxen på ett slott i Bordeaux. Han började dock sin egen framgångssaga som flygande vinmakare i Sydamerika. Idag är François Lurton mannen bakom en rad framgångsrika viner från egendomar i Argentina, Chile, Spanien och Frankrike. François kallas ”vitvinskungen” för sitt skickliga handlag med druvan sauvignon blanc, inte minst i form av succén Les Fumées Blanches.

François Lurton är känd för att älska sauvignon blanc, som han hanterar varsamt för att år efter år kunna skapa samma kvalitet av Les Fumées Blanches Sauvignon Blanc. Druvorna från vingårdar i flera sydfranska regioner och vinet har funnits på den svenska marknaden i över tjugo år och finns både på flaska och på bag-in-box. Nu lanseras det senaste tillskottet i familjen, i form av den alkoholsvagare Les Fumées Blanches på flaska med endast 8 procent alkoholvolym.

Boxtoppen provar Les Fumées Blanches 8%

Som alltid när François Lurton är involverad, och speciellt om det berör sauvignon blanc, så är förväntningarna högt ställda. Och i detta aromatiserade vin på endast 8 procent, så lyckas han fånga essensen av druvan och området med ett karakteristiskt anslag av krusbär, citrus, vita persikor, grapefrukt och päron, i allians med torkade örter, underbyggt av ett mineraliskt samspel med frisk syra och generös frukt. I sin klass med låg alkohol så är detta ett finstämt inspel från vitvinskungen.

Poäng: 4 av 5 – utmärkt köp!

Ett matvänligt vin som du med fördel serverar till kycklingrätter, fisk- och skaldjur och såklart i ensamt majestät som aperitif. Les Fumées Blanches 8% finner man i Systembolagets beställningssortiment med artikelnummer 78760 (750 ml) och till priset 89 kr.
Vinet beställer du till föredragen butik här.

Tidigare artiklar
Nytt designsamarbete – Nu lanseras Berså Spumante Brut
Nästa artikel
Herrljunga Drycker presenterar världens första starka Julmust

LIKNANDE ARTIKLAR

Pyttipanna från grunden till läcker ripasso

Full pott till Sant’Orsola 25 Aperitivo

The Great Bonza Reserve Shiraz Cabernet 2021 –...

McManis Family Vineyards Petite Sirah – från fem...

Imponerande uppföljare – Lucia de Maio Ripasso 2023

Full pott till Trapiche Malbec Oak Cask 2025...

Belleruche – välgjord Côtes-du-Rhône från Chapoutier

Inycon Chardonnay & Chardonnay Pinot Grigio

Enzo Bartoli Langhe Nebbiolo 2023 – Full pott!

The Lava Club Basilicata Rosso

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Nu lanseras Terra Skåne – Sveriges vinregion

  • Förvanskad glass blir Årets matbluff

  • Santa Inés Organic 1,5 L i nya årgången 2024

  • Alexandra Pascalidou lanserar alkoholfritt bubbel i samarbete med Prosecco Sweden

  • Ny årgång i fast sortiment – Leale Sangiovese 2024

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Pyttipanna från grunden till läcker ripasso

    februari 10, 2026
  • 2

    Högsta betyg till chardonnayboxen Hope från Sydafrika!

    oktober 26, 2022
  • 3

    Full pott för John Lundviks ”Pour Toi” Blanc de Blancs Brut

    januari 30, 2024

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Nyheten Ruby Pinot Noir signerad Laila Bagge

Nytillskott i Wahlgrens värld – Pernilla Wahlgren...

Nya årgångar från McManis – Petit Sirah...