Recept
4-6 personer
Ingredienser
3-4 matbananer
majsolja
1 pkt mango, tärnad fryst använde vi för att säkra sötman
1-2 jalapeño
1 rödlök
1-2 lime
1 knippa färsk koriander
havssalt, socker
Så här gör du
Förbered först salsan då den bara mår bra av att stå till sig. Mixa finhackad mango med fint tärnad lök, jalapeño och koriander i en bunke. Pressa över limesaften och häll i en gnutta socker och salt. Rör runt och låt stå kyligt.
Skala matbananerna genom att skära längs ryggen på bananen och sedan skiva tunna slantar. Hetta upp majsolja i stekpanna. Se till att ha ett cirka 2 cm tjock lager med olja. Börja fritera när värmen är uppe och gör det i omgångar. Lägg successivt upp skivorna på hushållspapper så de får rinna av. Ju tunnare skivor, desto krispigare. När de torkat så salta med havssalt. Snåla inte då du vill ha kontrasten mellan salsan och chipsen.
Innan du serverar salsan så låt den rinna av genom en sil.
R Imperial Riesling Sekt
art.nr. 76091, 75 cl, 99 kr – 4,5 av 5 poäng
Pfalz varmare klimat ger sig direkt tillkänna i doften som är sådär charmerande generöst i sitt anslag med tropiska vindar i form av ananas och lime men även persika kikar fram i den druvtypiska och lätt aromatiska stilen. Smaken drar åt stenfruktshållet med syrliga gröna äpplen som backas upp av citrus, örter och en diskret rondör. Druvans signum, den fräsiga syran säkerställer maximal fräschör men även att avslutet upplevs torrt och aptitretande. Ytterligare ett lyckat vin från den prisbelönta producenten!
Tilltugg och bubbel
Dipp får en helt ny innebörd med denna mangosalsa som direkt finner samspelet med den mousserande rieslingens lilla sötma och syra. Det tropiska hamnar i centrum med ananas och lime i vinet och tillsammans med mangon blir det till en skön fruktexplosion som finner sin kontrast i de salta krispiga bananchipsen. Svårare än så här behöver det inte vara!
Vinet finner man på Systembolaget HÄR >>>