Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / HelloFresh och Oatly i nytt samarbete

HelloFresh och Oatly i nytt samarbete

av Boxtoppen april 12, 2024
april 12, 2024
279

Enligt en undersökning från Kantar anser sju av tio svenskar att växtbaserad kost är bättre för miljön än kött och mejeriprodukter, dessutom vill två av tre ha fler möjligheter att prova växtbaserade alternativ i sina måltider. För att visa svenskarna hur enkelt det är att laga lite mer växtbaserat med samma goda smakupplevelse inleder HelloFresh ett lokalt samarbete med havreproduktsföretaget Oatly.

Enligt en undersökning från Kantar, genomförd på uppdrag av HelloFresh, anser hela sju av tio svenskar (71%) att växtbaserad kost är mer miljövänlig än traditionella kött- och mejeriprodukter. Samtidigt uppger två av tre (64%) att de önskar fler möjligheter att inkludera växtbaserade alternativ i sina måltider. I en gemensam kampanj går nu HelloFresh och Oatly samman för att få fler att upptäcka växtbaserade matlagningsprodukter.

– Vi vet att goda smakupplevelser är nyckeln till att få människor att testa nya matlagningsprodukter. Därför är HelloFresh, med sina goda och inspirerande måltidslösningar en perfekt partner för att få fler att upptäcka hur enkelt och gott det är att laga mat med Oatlys iMat – en matlagningsprodukt med lägre klimatavtryck[1] och mindre mättat fett än kogrädde[2], säger Ilse Siekkinen, VD Oatly Norden.

Partnerskapet är HelloFresh första av sitt slag på den svenska marknaden. Med start 25 april och fram till 22 maj kan HelloFresh svenska och danska kunder varje vecka välja bland tre olika recept att laga med Oatlys krämiga iMat. Recepten är utformade för att visa hur enkelt det kan vara att ersätta traditionell matlagningsgrädde med Oatlys växtbaserade alternativ, utan att kompromissa med smak och kvalitet.

– Vi vill hjälpa våra kunder att upptäcka växtbaserade alternativ. Att samarbeta med Oatly var därför ett självklart val för oss. Det känns extra kul att vi båda är skånebaserade, och genom samarbetet kommer våra kunder få prova ett växtbaserat alternativ som har lägre klimatavtryck, är hälsosamt och riktigt gott. Vi ser så mycket fram emot att höra våra kunders respons, säger Kristian Hald, VD för HelloFresh Norden.

Bland de tolv recepten i kampanjen finns bland annat:

  • Medelhavsinspirerad räkgryta med iMat-sås och långkornigt ris
  • Krämig iMat- och baconpasta med ugnsbakade grönsaker och grön pesto
  • Soltorkad tomat-rigatoni med iMat-sås och krispig pangrattato
  • Pannstekt sej och potatisstomp med krämig gräslökssås på iMat
  • Krämig prosciuttopasta på iMat med stekt portabello och färsk basilika

[1] Blonk Consultants, 2024, ”LCA of Oatly Creamy Oat and comparison with dairy cooking cream”. Jämförelsen omfattar stegen från råmaterial till försäljning och avfallshantering för en genomsnittsliter tillverkad och såld i Sverige.

[2] Oatly iMat jämförd med matlagningsgrädde 15% fett: Livsmedelsverkets livsmedelsdatabas version 20230612, se sökfunktionen.

Om undersökningen
Webbundersökningen är genomförd i samarbete med marknadsundersökningsinstitutet Kantar bland 7 506 deltagare i fem länder (N=1 501 Sverige, N=1 501 i Tyskland, N=1 501 Storbritannien, N=1 502 Danmark och N=1 500 Norge, representativa ålders-, köns- och regionala kvoter) mellan 18 och 65 år. Onlineintervjuerna genomfördes under perioden 19 oktober – 29 oktober 2023.

 

Tidigare artiklar
Le Roi Soleil – provencalsk charmör
Nästa artikel
Högt betyg till nyheten Weinmann Riesling

LIKNANDE ARTIKLAR

Ny design för Casalforte Prosecco

Ekologisk Tropical Spirit från Walcher på Systembolaget

När flaskan slår boxen, och tvärtom

Ny årgång och ny design – Laroche L...

Ett nytt rosé som heter OVE

Casal Garcia Fruitzy Strawberry

Tuttavia Apertivo Spritz – en italiensk aperitif med...

Codorníu Zero Sparkling

Det växande intresset för vin i det moderna...

Exotisk nyhet från Barracuda – Barracuda Tropical Spiced

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Ny design för Casalforte Prosecco

  • Ekologisk Tropical Spirit från Walcher på Systembolaget

  • När flaskan slår boxen, och tvärtom

  • Ny årgång och ny design – Laroche L Chardonnay 2025

  • Ett nytt rosé som heter OVE

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Casalforte Ripasso från Cantine Riondo – ett givet köp!

    juni 10, 2026
  • 2

    Australiensisk shiraz som ger dig ett leende på läpparna!

    juli 14, 2020
  • 3

    Santa Alicia Cabernet Sauvignon 2024

    juni 10, 2026

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Succén The Bomb får ljus uppföljare

Nyhet! Fleurs de Prairie från Provence

Nyhet – Guilty Grapes