Idag den 5 februari 2025 utökar Måns Zelmerlöw sin vinportfölj med lanseringen av MZ Chardonnay i Systembolagets beställningssortiment. Med tidigare succéer som snabbt vunnit publikens hjärtan har Måns etablerat sig som en aktör som levererar viner med en kvalitet som vida överträffar prislappen.
MZ Chardonnay är gjort på druvan chardonnay från IGP Pays d’Oc i södra Frankrike, ett område som är känt för sitt mångsidiga klimat och sin varierade jordmån. Druvorna till detta vin odlas i en jordmån av kalksten och lera, vilket ger en balans mellan dränering och fuktighet. Även denna gång har han samarbetat med den begåvade vinmakaren Joan Solér.
Regionen Pays d’Oc, belägen i Languedoc-Roussillon, står för viner med stor variation och karaktär. Kombinationen av medelhavsklimat och inlandsvindar skapar gynnsamma förhållanden för vinodling, där soliga dagar och svala nätter främjar druvornas mognad och bevarar dess uppfriskande smaker.
”Jag är otroligt stolt över vad vi har skapat med MZ Chardonnay! Att lansera ett vitt vin har varit en långvarig dröm, och det har faktiskt tagit två år att hitta precis rätt balans och uttryck som speglar allt jag älskar med ett torrt vitt vin. Matcha vinet med en god pasta vongole, smakrika fiskrätter eller helt i sin enkelhet i vårsolen? Det kommer jag göra!” säger en stolt Måns Zelmerlöw.
MZ Chardonnay lanseras i Systembolagets beställningssortiment den 5 februari 2025.
MZ Chardonnay by Måns Zelmerlöw
Art nr: 73045
Pris: 99 kr
Ursprung: Frankrike, IGP Pays d’Oc
Årgång: 2023
Volym: 750 ml
Alkoholhalt: 12,5 %