Få gröna druvor har samma breda användningsområde som riesling och inte minst är vi särskilt förtjusta i hur druvan uppför sig till asiatiskt inspirerade rätter. GW:s nyhet, en riesling från kvalitetsproducenten Krug’scher Hof i Rheinhessen, hör till de mest seriösa kändisvinerna vi provat och vi serverar den till en förrätt bestående av en lätt kryddig bläckfisksallad (Chuka Ika sansai) med wakame-alger, koriander, tärnad kålrabbi och ett svart ris. En lysande kombination!

Recept – 4 personer, serverat som förrätt
2 dl svart ris
250 gram Chuka Ika sansai
100 gram wakame
Kålrabbi, litet huvud
Färsk koriander, en kruka
1 gul chili
2 cl citronsaft
2 cl sriracha
2 cl fisksås
2 tsk socker
Olivolja, havssalt, spiskummin
Så här gör du
Chuka Ika sansai och wakame kanske låter ovanligt och svårfunnet men faktum är att välsorterade matbutiker idag för det i sitt sortiment, färskt dessutom. Bläckfisksalladen som har en läcker sesamkaraktär står också att finna i fryst form i matbutiker. Vi köper färdig bläckfisksallad, låter den rinna av lätt och tillsätter en marinad på citronsaften, sriracha, fisksås och socker som rörts samman. Låt stå och dra till sig.
Koka upp osaltat svart ris och när du har cirka fem minuter kvar så salta lätt vilket får riskornen att dra ihop sig. Låt sedan svalna då riset bäst serveras ljummet. Smaka av med en skvätt olivolja och lite spiskummin.
Tärna färsk kålrabbi och finhacka chilin utan fröhuset. Lägg upp ris på mitten av tallriken, strö hackad koriander runt om tillsammans med sjögrässalladen wakame, tärnad kålrabbi och några bitar av chilin. Toppa med bläckfisksalladen i mitten, ovanpå riset och servera.
Vinet
2021 GW:s Riesling från tyska vinregionen Rheinhessen
artikel 59664, 750 ml, 12%, 119 kr, Boxtoppens betyg: 5 av 5 poäng

GW:s vinserie har nu kommit till Tyskland och vinregionen Rheinhessen. Bakom etiketten finner vi den erkända kvalitetsproducenten Weingut Krug’scher Hof och att det är årgång 2021 gör knappast saken sämre. Efter några varma år i Tyskland så är det här ett svalare uttryck, en klassisk riesling med fräschör och krispigt anslag i den rena och syradrivna smaken. Här bjuds ungdomlig spänst med limezestiga toner, stenfrukter med päron och persika i spetsen och
ett lätt blomörtigt drag. Gomkänslan är omisskännligt riesling, inte minst den fräsiga syran som bär fram det stenfruktiga och citrusfrukterna på ett klassiskt vis. Avslutet är piggt, friskt och skönt kvardröjande. Ett seriöst kändisvin!
Matchningen
Rieslingdruvan i rätt händer har en oöverträffad spänst och syra och när det matchas med så delikat frukt som i 2021, blir det svårslaget. Till vår bläckfiskanrättning så är just vinets fruktiga fräschör den som omedelbart finner samspelet med rättens umamistinna smaker och syrliga kryddighet, utan att förlora sin egen identitet. Hanterar dessutom hetta formidabelt.

