På temat hårdrockande vinälskare så finner man Sigurd Wongraven som sedan 90-talet frontfigur i norska metalbandet Satyricon likväl grundare av vinbolaget Wongraven Wines.
Boxtoppen har tidigare provat och presenterat en del av Sigurds viner, som visar på kvalitén och ambitionen hos denna vinpassionerade man. Han väljer personligen ut varenda tank och vingård, och blandar helt enligt hans egen vision om hur vinet ska göras på bästa vis. I sin vinifiering använder han aldrig nya fat, arbetar minimalt med tillsatser och använder naturlig jäst så långt det bara går.
Idag har vi lite speciellt fokus den nya årgången av hans Piemontesiska vin – Wongraven Alleanza Langhe Rosso 2023. Blenden domineras av Barbera från Barbaresco där procentsatsen brukar landa på dryga 80%. Resterande del är nebbiolo skördat från både Barolo och då främst Verduno och La Morra, samt en del från namnkända vingården Gallina i Barbaresco. Jäsning i ståltank med tre månaders mognad innan en lätt filtrering och buteljering.
Boxtoppen om Wongraven Alleanza Langhe Rosso 2023
Här har vi en barberadominerande blend från Sigurd Wongraven i den snälla prisklassen, men som besitter kvaliteter och attraherande fruktattribut som fäster som en rätt oemotståndlig melodisk popdänga. Rödmogna dragningar med körsbär, hallon och vinbär utgör den starka alliansen i fruktinspiration, och smyckas med viss viol och stärkelse i form av mineraliskt sälta. Fina rosmyndiga örter med lakritspåslag förstärker ursprung, en subtil kryddighet ger energi och tannindrivet driver vinet med en ödmjukt polerad mineralisk glans, som även släpper ifrån sig en frisk bris av röd citrus. Det är ett välgjort och smakfullt vin som är lätt att tycka om.
5 av 5 – full pott!

Wongraven Alleanza Langhe Rosso 2023 finner man på Systembolaget med artikelnummer 74114 (750 ml, 13%) till priset 129 kr.