En mör och smakrik fläsksida, långsamt bakad med koreanska kryddor och serverad med jasminris samt en frisk ruccolasallad med tomat och mozzarella. Kombinationen får extra lyft av A Modo Mio från Umani Ronchi – ett vin med mörk frukt, fin syra och mineralisk struktur som balanserar rätten och förhöjer helhetsupplevelsen.

Ingredienser för 4 personer
Fläsksida
• 1,2 kg fläsksida med svål
• 3 msk gochujang (koreansk chilipasta)
• 2 msk ljus soja
• 1 msk sesamolja
• 2 msk risvinäger
• 3 vitlöksklyftor, pressade
• 1 msk färskriven ingefära
• 1 msk honung eller farinsocker
• 1 tsk svartpeppar
• 1 tsk salt
Till servering
• 4 dl jasminris eller rundkornigt ris
• 2 msk rostade sesamfrön
Sallad
• 65 g ruccola
• 3 stora tomater, i klyftor
• 250 g mozzarella, rivna eller brutna i stora bitar
• 2 msk olivolja
• 1 msk balsamvinäger
• Flingsalt och svartpeppar
Gör så här
Fläsksida
Skåra svålen i rutmönster med en vass kniv. Blanda gochujang, soja, sesamolja, risvinäger, vitlök, ingefära, honung, peppar och salt till en marinad. Gnid in köttet noggrant runtom, särskilt mellan skårorna. Låt gärna marinera minst 2 timmar eller över natten i kylskåp.
Sätt ugnen på 150 grader. Lägg fläsksidan på ett galler med en ugnsform under (för att fånga upp fett och marinad). Täck löst med folie och baka i 2,5–3 timmar tills köttet är riktigt mört. Ta bort folien den sista halvtimmen för att få svålen gyllene.
Höj värmen till 225 grader grillfunktion. Pensla köttet med lite extra marinad eller honung. Grilla i 5–10 minuter tills ytan bubblar och får fin färg.
Koka riset:
Tillaga riset enligt anvisningarna på förpackningen. Håll varmt under lock.
Gör salladen:
Blanda ruccola, tomater och mozzarella i en skål. Ringla över olivolja och balsamvinäger. Krydda med flingsalt och svartpeppar.
Servering:
Skiva den ugnsbakade fläsksidan i tjocka bitar. Strö över rostade sesamfrön. Servera med riset och ruccolasalladen.
Vinet till:
A Modo Mio
Nr 2356 (2250 ml) 199 kr, 5 av 5 – full pott!
Denna senaste nyhet från Umani Ronchi bjuder från start på generösa, men snyggt återhållsamma vindar av mörkfrukt i form av plommon, körsbär, vinbär, lingon och tranbär, polerat av dess ljusare inslag av hallon. Lakritspenslade nyanser tillkommer precis som torkade örter, rosor och pepparkrydda. Vingårdarnas närhet till Adriatiska havet gör sig påmint i den mineraliska strukturen, vilket med den finstämda syran och balanserade tanninerna skänkar fräschör som motpol till fruktrikedomen, vilket i slutändan blir mycket njutsamt. Det är en kraftfull men snyggt monterad italienare som visar på varför druvan i rätt händer, skördat så stora framgångar. Imponerande.
Kombinationen
Fläsksidans djupa sälta, karamelliserade yta och kryddiga hetta från gochujang möter vinets mörka fruktighet och örtiga stråk med en tydlig resonans. Syran och den mineraliska ryggraden lyfter fram köttets feta struktur och ger rätten balans, medan toner av lakrits och pepparkrydda binder ihop med marinadens vitlök och ingefära. Salladens fräschör och mozzarellans krämighet ger ett mjukt avslut som framhäver vinets elegans mycket snyggt.
Vinet hittar du på Systembolaget HÄR
