Nu lanseras 2025 Ninja Kicks Dry Riesling på Systembolaget från Rheinhessen, Tyskland, i Systembolagets beställningssortiment. Producent är den välrenommerade familjefirman Schmitt Söhne.

Ninja Kicks Dry Riesling | Art.nr: 7293101 | Pris: 89 kr | 750 ml | Alk.halt: 12,0% | Sockerhalt: 0,5 gr/100 ml.
Årgång 2025 hade en del utmaningar då det blev en tidig start på våren med värme och relativt lite nederbörd. Då Schmitt Söhne har vingårdar med gamla stockar som har djupa rötter så växte och mognade druvorna bra. Skördeuttaget blev betydlig lägre än vad man hoppats på men kvalitén och koncentrationen blev väldigt bra som återspeglas i vinet.
Schmitt Söhne
Ninja Kicks Dry Riesling kommer från det familjeägda vineriet Schmitt Söhne som producerat vin i över fem generationer. Vineriet ligger i byn Longuich och grundades 1919 av Hilar Schmitt som ett litet lokalt vineri. Där hjälpte man också mindre odlare att vinifiera och sälja sina viner lokalt. 107 år efter grundandet så är Schmitt Söhne fortfarande familjeägt och drivs idag av Juliane Schmitt som är femte generationen. Juliane har en stor passion för vin och driver framgångsrikt familjefirman som idag har vuxit till ett av Tysklands största vinerier med export till stora delar av världen.
