Tidlösa Freixenet: Alla känner vi till den svarta cavaflaskan från Freixenet – Cordon Negro Brut. Idag är innehållet ekologiskt klassificerat och att det mousserande vinet tagit ytterligare ett kvalitetssteg i samband med detta råder det ingen tvekan om. Boxtoppen har provat en tidlös klassiker som fått ett ansiktslyft på såväl in- som utsidan!
Det är snart fyra decennier sedan den svartfrostade flaskan från Freixenet lanserades. Det spanska mousserande vinet hör till vinvärldens mest sålda och man har en årlig produktion på runt 200 miljoner flaskor och där vi i Sverige dricker vår mer än beskärda del.
Nylanseringen av Cordon Negro som ekologisk i Sverige skedde 2021 och vi har en cava som lagrats längre än det stipulerade kravet om 9 månader; här rör det sig om 12–15 månaders lagring innan så kallad degorgering och det märks att det finns ett större smakdjup i den ekologiska buteljeringen av denna tidlösa flaska som funnits på den svenska marknaden sedan mitten av 1980-talet!

Tidlösa Freixenet Corgon Negro
Boxtoppen provar tidlösa & klassiska cavan
Freixenet Cordon Negro Brut Organic
Ett klassiskt mousserande vin som skärpt till sig rejält i och med den ekologiska klassificeringen. Här får vi en pigg och nyanserad doft med stenfruktiga inslag, persika, grillad citron, kaksmulor och örtiga toner. Gomkänslan ger oss ett vin med pigg och fräsch citrusstänkt stenfruktighet, örtiga inslag, maritima hintar och ett torrt och aptitretande avslut där grapefrukt och citruszest möts. Ett vin vi alla känner igen och som står sig mycket väl på den mousserande scenen.
Boxtoppens betyg: 4 av 5 poäng

Perfekt fördrink, till charkbrickan och lättare tilltugg men loka gott till skaldjurssalladen och varför inte till en lätt kryddhet wok med scampiräkor.
Freixenet Cordon Negro Brut är idag ekologisk och flaskan (750 ml, 12%) som kostar 109 kronor beställer du till din önskade Systembolagsbutik för uthämtning. Artikelnumret är 7738. Sockerhalten är för en mousserande relativt låg, blott 0,9 g/100 ml.
