Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Vita viner 71-140 kr: Två nykomlingar på tio-i-topp!

Vita viner 71-140 kr: Två nykomlingar på tio-i-topp!

av Per Bill februari 27, 2016
februari 27, 2016
399

Dags för en uppdatering av listan med de bästa och mest prisvärda vita vinerna på flaska i prisklassen 71-140 kronor. Spannet är stort och vinerna är många. På Boxtoppen är vinerna 67 till antalet. Ni hittar inte mindre än 31 superfynd på listan och 25 fynd.

Superfynden är, förutom på plats 1-20, ganska jämnt fördelade, så det är en god idé at scrolla längre ned på listan också.

Bäst och solklar förstaplatsvinnare är fortfarande fina superfyndet 2014 Mulderbosch Chardonnay från sydafrikanska Mulderbosch Vineyards.

På andra plats återfinner vi franska superfyndet 2014 Château Mont-Redon Côtes du Rhône Réserve Blanc från Château Mont-Redon och på tredje plats 2013 Ingoldby Adelaide Hills Chardonnay från australiska Ingoldby Wines, också det ett superfynd.

Nykomlingarna på listan är sju till antalet. Två stycken tar sig in på tio i topp, dels fin 2014 Côtes du Rhône Blanc  från den välkände franske producenten E Guigial, som hamnar på femte plats, dels tyska 2014 Win Win Riesling Trocken från distriktet Pfalz och prdoucenten von Winning på sjätte plats. Vinerna är sinsemellan inte så lika, men båda är superfynd och torra vita viner.

Övriga nykomlingar: Spanska 2014 Orballo Albariño är ett superfynd på plats nummer 12 och ett mycket bra exempel på hur frisk och elegant druvan Albariño kan vara. Sydafrikanska Mulderbosch Vineyards bjuder på ett superfynd i form av 2015 Mulderbosch Chenin Blanc Steen op Hout. Tidigare nämnda producenten von Wining bidrar med ytterligare ett vin, nämligen 2014 Von Winning Riesling. Australien representeras av trevliga 2014 Stoneleigh Chardonnay från Stoneleigh Vineyards och Argentina bidrar med en ny årgång: Mendozavinet 2014 Zuccardi Viognier.

>>Till listan

Tidigare artiklar
Populära Mandala – nu med ny design
Nästa artikel
Roséviner på flaska max 80 kr – uppdaterad lista

LIKNANDE ARTIKLAR

Piemonte i glaset till krispig kyckling, krämig risotto...

Högt betyg till ”nyheten” Salt & Pepper Double...

Högt betyg till Amarone A Alpha Zeta

Ny årgång av Terre de Mistral Reserve Côtes...

Stilfullt mousserande från Australien – LXRY

Welmoed Chenin Blanc

Fontanafredda Piemonte Barbera Nebbiolo 2024 – Ett stolt...

Briccotondo Barbera från Fontanafredda i ny kostym

Imponerande nyhet från Bouchard Aîné & Fils

Desire & Lush Zin – nyhet från anrika...

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Hur man snabbt gör vin hemma till en fest med vänner

  • Julens nyhet – Nu lanseras Berså Vinglögg

  • Tania har fått ny kostym

  • Nyhet – Guilty Grapes

  • Salt & Pepper – succén nu även på box

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Dominio Alto – klassisk Rioja till svårslaget pris!

    maj 10, 2021
  • 2

    Tommy Körberg lanserar två viner på Systembolaget – ”Livet är för kort för att dricka dåligt vin”

    april 9, 2018
  • 3

    Marastoni – Chiantinyhet till svårslaget pris!

    november 18, 2020

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Uruguay – ett sällsynt vinland på den...

Chateau Ste Michelle fortsätter briljera – nu...

Snittar med Toast Skagen och Chill Out...