Peltier grundades 1985 av Rodney och GaylaSchultz i Lodi, en och en halv timme öster om San Francisco. Den ursprungliga vingården som ligger vid Peltier Road omfattar 16 hektar, men egendomen har vuxit rejält och omfattar idag nästan 500 hektar vinodlingar.
För familjen Schultz är det inte bara viktigt att göra goda viner utan även att det görs på ett hållbart sätt. Tanken är att odla hållbart miljömässigt och samtidigt uttrycka regionens natur och karaktär. För att kunna garantera detta var de en av de första druvodlarna i Lodi att bli certifierade av Lodi Rules, som är en garant för ett traditionellt och hållbart jordbruk.
Årgång 2021 i Lodi kom att präglas av en köldknäpp i november 2020. När rankorna började vakna till liv i början av växtsäsongen var tillväxten bitvis ojämn och på det stora hela blev skörden lägre än normalt.
American Dream Zinfandel 2021
Artikelnummer: 2719
Pris: 99 kr