Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Få till doften av nybakat i bastun med S:t Eriks Bryggeri

Få till doften av nybakat i bastun med S:t Eriks Bryggeri

av Boxtoppen maj 12, 2025
maj 12, 2025
193

Att hälla öl på bastuaggregatet för att skapa den välbekanta doften av nybakat bröd är en gammal tradition runt om i världen. Problemet? Du slösar god öl. Därför har S:t Eriks Bryggeri nu tagit fram en bastuolja som ger samma doft – utan att offra ölen. Oljan, som utgör en del av en ny exklusiv bastukollektion, har utvecklats specifikt för att återskapa doften av nybakat bröd när den appliceras på ett hett aggregat.

 ”Bastukulturen växer snabbt i Sverige och en stor del av det umgänget är att kunna njuta av en öl. Men många har tidigare slösat öl på aggregatet för att få fram doften. Med vår bastuolja kan man nu behålla ölen och samtidigt få den där härliga doften”, säger Stefan Garvander, Brand Manager på Galatea.

”Sverige älskar bastu mer än någonsin – och vi älskar öl. Att basta med en kall i handen är en självklar del av kulturen, men att hälla den på aggregatet har alltid känts som ett slöseri. Därför har vi tagit fram en bastukollektion – där bastuoljan fångar den klassiska doften av nybakat bröd, så att ölen kan stanna där den hör hemma: i handen”, säger Stefan Garvander, Brand Manager på Galatea.

Kollektionen, som även inkluderar en bastumössa i 100 % ull, handduk samt bastuhink med tillhörande skopa, är en hyllning till den växande bastukulturen i Sverige. Mössorna har utformats i samarbete med Monicas Bod och finns i fyra varianter som inspirerats av S:t Eriks mest populära öl. Produkterna säljs exklusivt på Esteriör, både online och i butik, i begränsad upplaga.

Bastuoljan har utvecklats i samarbete med det svenska boutiqueparfymhuset Muro Scents, specialiserade på unika doftupplevelser.

”Att efterlikna en så välkänd doft har varit både utmanande och otroligt roligt. Vi ville verkligen fånga känslan av korn, humle och tjära – det som ger doften av nybakat bröd. Resultatet är en produkt som tillför en autentisk bastuupplevelse”, berättar Wolf Fischer, grundare av Muro Scents.

S:t Eriks bastukollektion släpps den 8 maj.
Bastuolja – 150 SEK
Bastumössa – 150 SEK
Handduk – 70 SEK
Bastuhink + skopa – 300 SEK

Beställ från bastukolletionen här

Tidigare artiklar
Nyhet! Tr3 Apor presenterar bubblor fyllda med passion och lime
Nästa artikel
Lemon Spritz – för varma sommardagar

LIKNANDE ARTIKLAR

Apotekarnes i ny tappning – lanserar julmust med...

Världens första Brynt Smör Gin – i samarbete...

Sève Fournier – fransk likör från cognac med...

Pinot Noir blend från Oregon på 1,5-liters box

Fontanafredda lanserar BollaCiao i Sverige

Ekologisk nyhet! Laroche L Chardonnay 2025 i 3-liters...

Blindprovningens vinnare – moldavisk merlot med ursprung och...

Nytt i fasta sortimentet: Oregon-elegans på box när...

Lindeman’s klassiker får nytt format

Tommasi Graticcio Appassionato går över till årgång 2023

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Apotekarnes i ny tappning – lanserar julmust med 4,5 procent alkohol

  • Världens första Brynt Smör Gin – i samarbete med Roy Nader

  • Sève Fournier – fransk likör från cognac med svenskt ägande

  • Pinot Noir blend från Oregon på 1,5-liters box

  • Fontanafredda lanserar BollaCiao i Sverige

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Mellan tradition och modern precision – Hera Assyrtiko 2025

    september 17, 2026
  • 2

    The Grand Ruby Experience 2025 – Kalifornisk vardagscharm med historisk puls

    september 16, 2026
  • 3

    Ofelia Grammenos från Vinkällaren Grappe är Sveriges bästa kvinnliga sommelier 2026

    september 22, 2026

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Nykomling på roséscenen – Corte Fiore Rosé

Nyhet – Guilty Grapes

Curiosity Purrfect Blend – Ett fruktigt vin...