Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Fazers nyheter i frukosthyllan

Fazers nyheter i frukosthyllan

av Boxtoppen januari 31, 2023
januari 31, 2023
514

Fazer utökar sitt breda utbud inom frukost och lanserar nu tre nyheter, varav två av nyheterna är från Frebaco – Svensk Granola Jordgubb, Äpple & Vanilj och Svensk Havre Steel Cut. Den tredje nyheten är en Dumle Granola gjord på rostad havre och chokladtäckta kolakulor med smak av Dumle.

Havre är ett mångsidigt spannmål med mild smak. Nordisk havre har hög kvalitet tack vare de unika tillväxtförhållandena med långa ljusa sommardagarna och kalla vintrar. Havre har odlats i Norden under flera hundra år och har idag fått alltmer uppmärksamhet för att vara en naturlig ingrediens i moderna produkter.

Fazer är Nordens största havreproducent och företaget har en havreexpertis och förmåga att omvandla havre till många olika konsumentprodukter.

Nu lanserar Fazer tre havrenyheter till frukosthyllan

Svensk Granola Jordgubb, Äpple & Vanilj

Frebacos nyhet Svensk Rostad Granola Jordgubb, Äpple & Vanilj är en härlig smakkombination av kända svenska smaker. Rostad havre smaksatt med vanilj och bitar av jordgubbar och äpplen. Granolan är nyckelhålsmärkt och utan tillsatt socker. Frebacos granola innehåller få och noga utvalda ingredienser och är fri från nötter. Spannmål från Västgötaslätten och granolan är tillverkad i Fazers kvarn i Lidköping.

Frebaco Svensk Havre Steel Cut

Frebacos Svensk Havre Steel Cut är klippt svensk fullkornshavre från Västgötaslätten. Klippta havrekärnor ger en smakrik fyllig gröt med lite grövre karaktär som ger ett härligt tuggmotstånd. Gröten är nyckelhålsmärkt och rik på fiber. Produkten är gjord på havrekärnor som odlats på åkrarna runt Fazers kvarn i Lidköping på Västgötaslätten. Perfekt till frukost, mellanmål eller varför inte till overnight oats.

Dumle Granola

Dumle Granola är en premium granola med smak av Dumle som passar som ett utsökt eftermiddagssnacks, helgfrukost, dessert eller till bakning. Granolan är gjord på rostad nordisk havre och chokladtäckta kolakulor med smak av Dumle. Granolan är rik på fiber (6,8%).

Nyheterna finns i butik från och med vecka 3.

Tidigare artiklar
Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner
Nästa artikel
Måns Zelmerlöw lanserar rosévin, Hola MZ Rosé by Måns Zelmerlöw – en ”Côtes de Barcelone”.

LIKNANDE ARTIKLAR

Salt & Pepper-familjen fortsätter att växa – med...

Sveriges mest sålda Pinot Noir* – nu på...

Grönstedts Noël 2026 – En jultradition signerad tid,...

Hälften Nebbiolo, hälften Barbera – Fontanafredda lanserar ny...

Premiär för Skånes första julakvavit

Stobirk lanserar svensk vit rom från Åkers krutbruk

Så ordnar du en digital vinprovning med vänner...

Trendbrottet: Den svenska potatisen tar över finrummet –...

Maximalista Amarone

Julbord i Stockholm 2026: Hitta rätt miljö och...

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Salt & Pepper-familjen fortsätter att växa – med ett bubbel från Italien

  • Sveriges mest sålda Pinot Noir* – nu på box

  • Grönstedts Noël 2026 – En jultradition signerad tid, hantverk och fransk elegans

  • Hälften Nebbiolo, hälften Barbera – Fontanafredda lanserar ny Piemonte-blend

  • Premiär för Skånes första julakvavit

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Andra generationens vinmakare tar en ny väg med La Strada

    februari 25, 2019
  • 2

    Världens första Brynt Smör Gin – i samarbete med Roy Nader

    september 16, 2026
  • 3

    Labouré-Roi – vit Bourgogne till bra pris!

    mars 24, 2020

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Den populära cidern Galipette Cidre Brut nu...

Casalforte från Cantine Riondo – en fräsch...

Pata Negra Barrel Aged Tempranillo – perfekt...