Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / The Wine Company guidar: Sprudlande fakta om bubblig trio

The Wine Company guidar: Sprudlande fakta om bubblig trio

av Boxtoppen juni 10, 2020
juni 10, 2020
503

Mousserande vin älskas i alla dess former av människor världen över. Den mest välkända drycken är champagne, som enligt tradition endast får produceras i distriktet Champagne i Frankrike. När det kommer till övriga varianter är det inte det lättaste att särskilja dem. Många tror att den enda skillnaden mellan dryckerna är i vilket land de framställts. Och visst är det rätt att dryckerna produceras i olika länder, men även framställningsmetoden och lagringstiden påverkar vad drycken döps till.

Prosecco
Av trion crémant, cava och prosecco är det den sistnämnda som sticker ut mest. Drycken som både kan vara söt och torr framställs i nordöstra Italien och har till skillnad från crémant och cava en framställningsmetod där den jäser i tank innan den tappas upp i flaska. Dessutom kräver den enbart en lagringstid på en månad innan den är klar att avnjutas.

Cava
Drycken anses vara Spaniens svar på champagne och tillverkas även på samma traditionella sätt. Vinmakarna tillsätter jäst och socker som skapar en andra jäsning direkt i flaskan vilket ger liv åt de pärlande bubblorna. Efter lagringskravet på nio månader har cavans karaktäristiska syrlighet vågat sig fram och en lätt underton av citrus kan upplevas i både smak och doft.

Crémant
Likt champagne tillverkas denna bubbliga dryck i Frankrike och framställs dessutom med samma tidskrävande metod. Men produktionen är inte låst till ett specifikt distrikt utan får produceras i olika distrikt. Vid framställning av crémant används den druva som anses vara bäst i det specifika distriktet. Vilket inte bara gör drycken unik utan också bidrar till att den färdiga slutprodukten kan variera i både smak och färg efter den tolv månader långa lagringstiden.

– Mousserande vin har länge stått i skuggan av champagnens mytomspunna lyx, därför är det särskilt kul att även de mindre kostsamma varianterna har fått sig ett uppsving. Vi ser ett ökat intresse och nyfikenhet kring dryckernas ursprung. Och på bara några år har många gått från att köpa bubbel till att specifikt leta efter olika sorter såsom prosecco, cava eller crémant, säger Christelle Rickert, produkt-och marknadschef på The Wine Company.

Fem härliga möten mellan bubbel och mat

1. Popcorn och prosecco
2. Lax och rosé-crémant
3. Hamburgare och cava
4. Sardiner och prosecco
5. Curry och crémant

För The Wine Companys sortiment, se hemsidan här >>

bubbelcavaprosecco
Tidigare artiklar
Snygg Nya Världen-chardonnay på Systembolaget – Delta Chardonnay
Nästa artikel
Alvaroni Brut – en cava till svårslaget pris!

LIKNANDE ARTIKLAR

Marinella Fruit Aperitif återlanseras i ny design i...

Årgång 2025 av Relax Riesling i fräsch sommardesign

Ny design för Casalforte Prosecco

Ekologisk Tropical Spirit från Walcher på Systembolaget

När flaskan slår boxen, och tvärtom

Ny årgång och ny design – Laroche L...

Ett nytt rosé som heter OVE

Casal Garcia Fruitzy Strawberry

Tuttavia Apertivo Spritz – en italiensk aperitif med...

Codorníu Zero Sparkling

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Marinella Fruit Aperitif återlanseras i ny design i ett nytt format

  • Årgång 2025 av Relax Riesling i fräsch sommardesign

  • Ny design för Casalforte Prosecco

  • Ekologisk Tropical Spirit från Walcher på Systembolaget

  • När flaskan slår boxen, och tvärtom

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Australiensisk shiraz som ger dig ett leende på läpparna!

    juli 14, 2020
  • 2

    Årets Glögg 2018!

    november 22, 2018
  • 3

    Alexandra Pascalidou lanserar alkoholfritt bubbel i samarbete med Prosecco Sweden

    januari 12, 2026

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Silvermedalj till Black Tower Riesling Club Edition...

Marastoni – charmant ekologisk prosecconyhet!

Nottage Hill Shiraz – klassisk aussie i...