Lyxig pasta som inte tar särskilt lång tid att svänga samman är vi starka anhängare av, till vardags och vid festligare tillfällen. Här arbetar vi med kräftstjärtar som med sin dillnyans framkallar en längtan till våren och sommaren och med ett glas av den senaste tappningen av alltid lika stabila Drostdy-Hof Chenin Blanc. Lyx på tjugo minuter!

Recept – 4 personer
Grön tagliatelle, ca 500 gram
300 gram kräftstjärtar, vi använde frysta
1 kruka färsk dill
Skalet av 1/2 citron + saft
3 dl crème fraiche
1 rödlök
1 msk dijonsenap
150 gram sockerärtor
Salt, vitpeppar, vitvinsvinäger, olivolja, citron till dekoration
Så här gör du
Koka upp crème fraiche, salta och vitpeppra. Addera zest från citron plus ett par matskedar saft, en näve hackad dill samt hackad rödlök och dijonsenap. Låt puttra samman men låt inte löken bli mjuk utan säkra att den är ännu lite krispig. Ta bort från spisen och tillsätt tre fjärdedelar av kräftstjärtarna. Koka upp pastan enligt anvisning men håll den al dente. Mixa såsen med pastan och toppa sedan varje servering med resterande kräftstjärtar. Dekorera med dillkvist och citronskiva.
Som sidorätt och för att addera textur har vi en sallad på sockerärtor som vi blott kokat upp några sekunder, kylt ner och sedan toppat med en dressing på vitvinsvinäger, olivolja, lite Dijon, hackad dill och salt.
Vinet
2022 Drostdy-Hof Chenin Blanc från Western Cape, Sydafrika
Nr. 2069, 3000 ml, 12%, 219 kr, sockerhalt 0,4 g/100 ml, 4 av 5 Boxtoppenpoäng
Chenin blanc-druvan trivs verkligen i Sydafrika och det märks i denna alltid lika prisvärda vitvinsbox som bjuder på stenfruktig generositet i doften mixat med citrus, krusbär och tropiska inslag där passionsfrukt sticker ut. Smaken är fruktdriven och ren i sitt uttryck med strama gröna äpplen, citrus, grön sparris och pigg syra som följer med i eftersmaken och skänker en torr aptitretande finish till vinet.
Matchningen
Vår läckra kräftstjärtspasta har inga som helst problem med att tämligen omgående liera sig med de friska citrustonerna i Drostdy-Hofs chenin blanc som möter upp zesten i pastan. Rättens sälta är likaså väldigt passande till den fruktrika sydafrikanska stilen som rundar av matchningen.
Läs gärna; Nya årgångar av Drostdy-Hofs Chenin blanc & Chardonnay/Viognier >>

