Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Orion Wines – charmerande viner för blygsam insats

Orion Wines – charmerande viner för blygsam insats

av Boxtoppen november 24, 2025
november 24, 2025
44

Historien om Orion Wines är i vin-termer ingen lång historia som sträcker sig flera hundra år tillbaka i tiden, men på de 15 åren som man varit verksam har man gjort stora avtryck. Bakom Orion Wines finner man Alessandro Michelon och Elena Ciurletti, två erfarna, passionerade personer som 2010 bestämde sig för att göra slag i saken och förverkliga deras idé; att skapa viner som kombinerar italiensk tradition med modern innovation – och göra dem tillgängliga för människor världen över.

Alessandro Michelon

I Sverige känner vi främst till dom genom den populära serien The Wanted och Zenza som erbjuder charmerande viner med blygsamma priser.

Boxtoppen om;

The Wanted Pinot Noir 2024
Lombardiet / Italien / 750 / nr 77183 / 99 kr / 4 av 5
The Wanted Pinot Noir är det senaste tillskottet i denna serie som sedan 2013 huserat på Systembolagets hyllor. Detta druvrena vin härstammar från lågavkastande vingårdar i Pavia, Lombardiet – kända för just pinot noir – där hälften av vinet lagras i 8 månader på amerikanska ekfat. Även om en stor del av druvorna används till mousserande viner så blir en del till stilla vin, som i buteljeringen här. Det har ett ungt och generöst vin där de örtiga inslagen lieras i fruktvindarna av röda körsbär, smultron, hallon och jordgubbar med transparenta andningshål där orange citrus och granatäpple noteras. Smaken är fyllig men ändå lättsam där rondören fint möts upp av en sval syra, silkeslena tanniner och lättsam kryddighet. Ett högst charmerande tillskott för såväl vardag som fest till ett mycket gentilt pris.

The Wanted Pinot är ett vin som passar till en bred repertoar av maträtter. Kryddstarka asiatiska rätter kommer fungera likväl som klassisk husman – köttbullarna i gräddig sås är klockrent, precis som de köttfyllda kåldolmarna. Vinet kommer inte heller göra bort sig till en Caesarsallad, eller varför inte nygrillade lammracks? Eller så serverar du bara vinet lätt kylt som det är.

The Wanted Zinfandel Old Vines 2024
Apulien / Italien / 750 / nr 74659 / 95 kr
(Även på box med samma nummer, 3000 ml, 279 kr) / 4 av 5
Som vi tidigare har skrivit om på Boxtoppen så är Apulien och zinfandel en bra kombination om man har en förkärlek för Italien och viner av den fylligare skalan. Här har vi en druvren zinfandel där de ekologiska druvorna kommer från lågproducerande gårdar i södra Apulien med en genomsnittsålder på mellan 40-50 år. Hälften av vinet får åtta månaders lagring på ekfat innan buteljering och marknadsträff. Utspelet är ett generöst och värmande sådant, med plommon, blåbär, körsbär och björnbär i förarsätet, snyggt flankerat vaniljkryddiga etsningar med choklad, kaffe och finstämda hintar av lakrits i horisonten. Fruktsötman integreras fördelaktigt in i en örtströsslad kryddspets, framdrivna av silkigt markerande tanniner. Ljusröda bärnyanser och en nyanserad syra närvarar också, vilket sätter en edge och fräschör till avslutet och lyfter frodiga helhetsintrycket.

Zensa Primitivo Organico 2024
Apulien / Italien / 750 / 73966 / 109 kr / 5 av 5
Zensa Organic Primitivo är gjort av 100% Primitivo-druvor från lågavkastande, ekologiska vingårdar i Salento, södra Puglia. Vinstockarna är i genomsnitt 20-35 år gamla och 30 procent av vinet lagras i åtta månader på amerikanska- och franska ekfat, resterande del ligger på ståltank. Resultatet är ett ursprungstydligt vin med vindar av körsbär, plommon, jordgubbar och vaniljpudrade björnbär som allieras av torkade örter, choklad, en försiktigt doserad lakritsslipning och en citrusnotad syrlighet som lägger fräschör. Vidare smeker tanninerna medhårs tillsammans med finstämda kryddetsningar från faten. Ett ekologiskt vin med charmerande egenskaper som faller många i smaken.

Orion Wines sortiment på Systembolaget finner du HÄR

Masseria Borgo dei Trulli som är Orion Wines egen vingård med vineri

Tidigare artiklar
Cuvée Celeste Chardonnay – Ett charmerande nytillskott med full pott!
Nästa artikel
The Bitch Blanc de Blancs Brut – nytt mousserande från Tyskland

LIKNANDE ARTIKLAR

Paws Shiraz Cabernet Sauvignon – full pott från...

2 mars nyheter på Systembolagets Fasta sortiment

Biff med chimichurri och köttvänliga Maze Shiraz Cabernet...

Full pott till Casa Nero Piemonte Rosato

Full pott till ekologiska nyheten Schlossinger Riesling i...

Brioche med pulled pork till The Great Bonza...

Petite Sirah till currykryddad oxfilé

Pyttipanna från grunden till läcker ripasso

Full pott till Sant’Orsola 25 Aperitivo

The Great Bonza Reserve Shiraz Cabernet 2021 –...

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • GOSA stärker sin position – sänkt pris med tydlig avsändare och samma höga kvalitet

  • Paws – australiensiska nyheten som hyllar vingårdarnas hundar

  • Nyhet i det fasta sortimentet 2:a mars – Copa-Copa

  • Ny Chardonnay från Kiviks Musteri

  • Bryggmästarens Bästa Ekologiska breddar sortimentet på Systembolaget

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Porchetta, polenta, rucola & sydafrikanskt rött

    oktober 18, 2022
  • 2

    Rosmarin- & limedoftande GT

    september 6, 2022
  • 3

    Rödbetssallad med getost rullad i solrosfrön – Drostdy-Hofs Chardonnay-Viognier fulländar!

    november 11, 2020

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Full pott för nyheten Amarone Lucia de...

Monte Garbi – en Soave som levererar...

Nyhet från Domaine Milan på burk