Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Cuvée Castelo Blanc De Blancs Brut – attraktivt och charmerande

Cuvée Castelo Blanc De Blancs Brut – attraktivt och charmerande

av Boxtoppen november 28, 2024
november 28, 2024
320

Som vi tidigare skrivit om på Boxtoppen så är korrelationen mellan kvalitet och pris sällan så anmärkningsvärd som när det kommer till spanskt mousserande och cava från Katalonien, Spanien. Få, om ens något mousserande vin levererar på så hög nivå sett till prislappen och ibland undrar man nästan om det verkligen stämmer. I våra glas idag har vi nyheten Gran Castelo Blanc de Blancs Brut från just Katalonien och närmare bestämt Penedés.

Klimatet i Katalonien är väl influerat av Medelhavet där det är varmare längst kusten och torrare och något svalare inåt landet. Den varma solen ger således fin mognad i druvorna och skapar en fyllig druvjuice, vilket inte minst märks i nyheten här, som är tillverkad enligt charmat-metoden, vilket innebär att druvorna jäser i trycktank vilket ger ett bubbel som har mer likheter med prosecco. Druvblendens recept är för området klassisk med druvorna macabeo, xarello och parellada.

Boxtoppen om Cuvée Castelo Blanc De Blancs Brut

Startskottet är inbjudande där en aromatisk fruktighet med tropiska nyanser tar tag i vindarna. Moussen är fyllig med små, delikata bubblor och gomseglets receptorer fångar upp ett brett spektrum av gula frukter såsom mandarin, apelsin, persika och melon, flankerat av passionsfrukt, äpple, litchie och päron. Den finstämda sötman lieras med en citrus- och limesyrlig fräschör, vilket bygger upp en ren och balanserad struktur tillsammans med läckert mineraliska legeringar och aptitretande torrt avslut. Väldigt attraktivt och charmerande bubbel som gjort för kommande högtider.

Betyg: 4,5

Välkomstbubbel, till småplocket, charkbrickan eller varför inte till en Toast Skagen. Cuvée Castelo har ett brett användningsområde och byter även med fördel ut det vita vinet till rätter på vit fisk eller skaldjur.

Cuvée Castelo Blanc De Blancs Brut (11%, 750 ml) har artikelnummer 73046 och kostar sympatiska 79 kronor. Du beställer enkelt hem flaskan till ditt närmaste Systembolag här >>>

Tidigare artiklar
Utvalda Skandinaviska snapsar i mixpack
Nästa artikel
Call it a Day – Systembolagets enda vita Fair-for-life certifierade vinbox från Sydafrika

LIKNANDE ARTIKLAR

En imponerande paruppsättning “pinnviner” från Cantina Zaccagnini

Paz Malbec från Argentina – Ett snyggt kalibrerat...

När en vintradition utmanas med glimten i ögat:...

No1 Cappo 2025 – En välkalibrerad spanjor

Ponzumarinerad Frøyalax med sesammajonnäs, papaya och svart ris

Casa Vinironia Zinfandel – höstens charmör

Premiär: Venetiansk elegans i modern och balanserad chardonnayskepnad

Flytande hantverk från Salzburg: Mozart Chocolate Pumpkin Spice

Stockholm Beer & Whisky Festival 2026: Större, bredare...

Krispigt kycklinglår med balsamicobakad butternut, vita bönor och...

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Salt & Pepper-familjen fortsätter att växa – med ett bubbel från Italien

  • Sveriges mest sålda Pinot Noir* – nu på box

  • Grönstedts Noël 2026 – En jultradition signerad tid, hantverk och fransk elegans

  • Hälften Nebbiolo, hälften Barbera – Fontanafredda lanserar ny Piemonte-blend

  • Premiär för Skånes första julakvavit

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Andra generationens vinmakare tar en ny väg med La Strada

    februari 25, 2019
  • 2

    Labouré-Roi – vit Bourgogne till bra pris!

    mars 24, 2020
  • 3

    Salt & Pepper-familjen fortsätter att växa – med ett bubbel från Italien

    november 2, 2026

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Högsta betyg till chardonnayboxen Hope från Sydafrika!

Porchetta, polenta, rucola & sydafrikanskt rött

Grillade piri piri-kryddade scampispett, färsk majskolv, tomat,...