Små Sure har blivit en svårslagen succé sedan lanseringen i Sverige 2017 och nu, precis lägligt till Alla Hjärtans Dag så kommer en nyhet från den danska succén – en tvåpack Små Sure med smakerna Sour Apple & Sour Raspberry!
Allt startade redan 2005 med lakritsshots i form av Små Blå, Små Gule och Små Grå. Små Sure kom in i bilden 2014 och det var äppelsmaken som banade väg för succén, än idag en av de syrligaste producenten erbjuder. Bakom varumärket finner vi ägaren Hans Ulrik Winther Andersen som utvecklat smakerna som inte bara tog Danmark med storm utan även vi i Sverige har sedan 2017 fallit för de sötsyrliga shotsen. Faktum är att Små Shots som finns i flertalet olika smaker, har varit ett av de starkast växande varumärkena i Sverige sedan introduktionen.

Små Sure Sour Apple & Sour Raspberry är en nyhet i Systembolagets beställningssortiment och den så populära danska likören som mixar surt och sött kommer här i en behändig två-pack där äpple är en klassiker vid det här laget medan hallon-versionen debuterar i Sverige. Det är likörer som sticker ut med sin syrlighet och många älskar att njuta av dem ’on the rocks’ men det är precis lika mycket perfekta drinkingredienser som även i mindre doser verkligen märks i din long drink eller cocktail.
Boxtoppen provar Små Sure Sour Apple & Sour Raspberry
Två smaker finner vi i den nylanserade tvåpacken, syrligt äpple och syrligt hallon. Bägge iögonenfallande till utseendet, bägge med distinkt syrlighet som får gommen att snörpa ihop sig och ändå samtidigt är de attraktiva och flirtiga i sin karaktär. Allt handlar om den balanserande sötman och med vodka som bas får de olika smakerna stå i centrum med sin fräschör och aromatiska uttryck. Läckra på egen hand on the rocks och i en drink märks de verkligen. Prova exempelvis at mixa en torr cider med Sour Apple för en ljuvlig smakkombination!
Boxen med två flaskor á 100 ml styck återfinns i Systembolagets beställningssortiment. Små Sure Love Pack (200 ml, 16,4%) har artikelnummer 55290 och kostar 129 kronor.
