Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / USA och Italien i topp bland röda torra boxar

USA och Italien i topp bland röda torra boxar

av Per Bill februari 8, 2016
februari 8, 2016
343

Röda torra viner på box kan man använda till mycket. De passar utmärkt till buffé, till en rejäl bit kött, och både i och till härliga grytor.

Februaris uppdatering av topplistan för de torra röda boxarna bjuder på två nya årgångar och två nya tappningar.

Bäst på listan är amerikanska superfyndet 2013 Cline Zinfandel från kaliforniska Cline Cellars. Solmogen frukt, bra balans och inslag av bland annat körsbär och ljus choklad. Vinet passar förutom till kött även fint till vegetariska rätter.

Uppe på andra plats är nu en gammal favorit: Ekologiska superfyndet 2014 il Conte Nero di Troia Zinfandel, där druvorna odlats i italienska Apulien och förädlats hos Nordic Sea Winery. Vinet charmar med sin solmogna frukt och sina söta bär. Vinet är utmärkt som buffévin och till rejält italienska rätter.

Ny trea 2014 Mauro Primitivo Alberello, ett ungt och friskt superfynd från Salento, som också det kommer från Nordic Sea Winery på Österlen. Vinet bjuder på solmogen frukt, bra balans och fina inslag av  körsbär, tranbär, hallon, bigarråer, blommor, ljus choklad och vanilj.

Nu till de nya inslagen på listan:

Fyndet 2014 ¿Qué Pasa från chilenska Central bjuder i sin nya tappning på ungdom och fräshör med solmogen frukt och placerar sig plats nummer 6. Från listan med röda viner med viss fruktsötma kommer en ny årgång av Casillero del Diablo Carmenère Cabernet Sauvignon. Årgången är 2014, som är frisk och ung med mörkröd frukt, bra balans och svarta vinbär, cassis, violer, choklad, blommor, mineraler och fat. Vinet är både etiskt och ekologiskt och hamnar på plats nummer 8. Ett superfynd!

Inte hela vägen upp till tio i topp, men ändå att rekommendera är 2015 Ecologica Shiraz Malbec från argentiska producenten La Riojana. Årgången är inte riktigt i paritet med 2014, men är ett fynd med mörkröd frukt och lite kul toner av såväl violer, vingummin, kryddor och fat, förutom sina mörka bär.

Avslutningsvis ett superfynd: 2014 Casas Patronales Cabernet Sauvignon i ny tappning är djupt, rikt och fylligt med både bra balans och bra syra. Druvan Cabernet Sauvignon mjukas upp en smula av lite Merlotdruvor.

Listan omfattar 27 viner, varav 15 superfynd och 11 fynd.

>>Till listan

Tidigare artiklar
2015 Chenin Blanc Steen op Hout
Nästa artikel
2014 Allegro Sangiovese Primitivo ny trea bland röda boxar med viss fruktsötma

LIKNANDE ARTIKLAR

Pulled pork burgare till australiensiska Maze

Pålitlig trotjänare i ny årgång – McManis Petite...

Ny årgång av den ekologiska tvålitersboxen Morra Alta...

Oui Oui Rosé – sommarkänsla från Ungern

Chilenskt rött till stekt flap, asiatisk vitlökssås och...

Nyhet från Årets Vinhus 2024 – Umani Sangiovese...

Skagenröra och sauvignon blanc från Australien

Tequilan Buen Vato revolutionerar Systembolaget – världens första...

Galitos – en stark nyhet från portugal

Siciliansk spaghetti Pomodoro möter Fontanafredda i ett utsökt...

FLER RECEPT

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

  • Långbakad fläskkarré, rostade rotfrukter, såsreduktion & italiensk generositet i glasen

ARTIKLAR

  • Casal Garcia White Sangria – njutbart nöje

  • Casino online: Utforska Virtuella Sportspel år 2025

  • I dag släpps nyhet från Gibson’s – en färdigblandad Gin & Tonic

  • Codorníu Zero Sparkling

  • Nyhet från Årets vinhus 2024 – Umani Ronchi lanserar sin första box

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Ascot Crisp White – högsta betyg till prissänkt kalifornier!

    november 8, 2022
  • 2

    Australiensisk shiraz som ger dig ett leende på läpparna!

    juli 14, 2020
  • 3

    Full pott till kaliforniska Gnarly Head Cabernet Sauvignon!

    augusti 23, 2021

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Fior Amore Organic Prosecco

Här äts det mest semlor i Sverige...

Vita boxar med viss fruksötma – uppdatering...