Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Olivolja – En hyllning till smak, njutning och medelhavets hjärta

Olivolja – En hyllning till smak, njutning och medelhavets hjärta

av Boxtoppen juni 26, 2025
juni 26, 2025
131

När Fernando Di Luca kom till Sverige med sin passion för mat och hälsa i början av 1960-talet, förändrade han svenskarnas matvanor i grunden. I Olivolja – Från skörd till middagsbord får läsaren följa med på en resa från de solvarma olivodlingarna i Italien till det svenska köksbordet. I boken berättar Fernando Di Luca, tillsammans med Mattias Jersild, allt man behöver veta om naturens nyttigaste råvara – oliven. Vi bjuds på inspirerande recept signerade stjärnkocken Tommy Myllymäki och rikt illustrerade foton från Italiens vackra olivlundar. 

– Jag föddes in i ett liv där den hälsosamma medelhavskosten var en naturlig del av vardagen. Till en början visste jag inte mycket om olivolja, förutom att jag tyckte det var gott. Men med tiden har jag fått lära mig enormt mycket och det vill jag dela med mig av i denna bok. Jag har träffat producenter och kockar som har delat med sig av allt de vet om odling, pressning, olivsorter och hur olivolja kan användas, både på traditionellt sätt och i nya, spännande varianter, säger Fernando Di Luca.

Boken fördjupar sig i hela olivoljans livscykel – från de solvarma olivlundarna och odlarnas hantverk till skörden och pressningen. Den öppnar dörren till en värld av olivolja och ger tips om vilka olivsorter som passar till olika rätter för att maximera smakupplevelsen. Varje droppe olivolja är en smakupplevelse i sig, varsamt pressad för att bevara sin unika karaktär – från milda och fruktiga sorter som smeker gommen, till robusta och peppriga varianter som sätter lite sting i tillvaron. Det är konsten att välja rätt olja för varje tillfälle som förvandlar en enkel rätt till något extraordinärt. Författarna förklarar även vad vetenskapen säger om olivoljans många fördelar, alltid med fokus på njutning och välbefinnande.

Till denna skatt av kunskap ansluter stjärnkocken Tommy Myllymäki, som tar olivoljan från teori till tallrik. Med sin fingertoppskänsla har han skapat 36 recept där olivoljan står i fokus. Från dekorativa sallader till mustiga pastarätter, gröna rätter och överraskande desserter. Här visar Myllymäki hur olivolja kan förvandla enkla råvaror till något storslaget.

Boken vänder sig till alla som älskar mat och vill förstå mer om vad de äter. Den inspirerar till att välja medvetet, laga passionerat och äta med både hjärta och hjärna.

Fernando Di Luca föddes i italienska Pesaro 1936. 25 år gammal tog han sin scooter till Sverige och har bott här sedan dess. Tidigt bestämde sig Fernando för att få svenskar att äta mer italienskt och började importera olivolja. Efter att ha lämnat över familjeföretaget till nästa generation har han nästan uteslutande ägnat sig åt att studera matens påverkan på vår hälsa. Fernando har tidigare skrivit flera prisbelönta böcker om hälsa och mat.

Mattias Jersild (f 1964) är skribent, Italienvän och stark förespråkare för ett gott liv ur alla aspekter – inte minst när det gäller mat. Han har under 20 år gjort en rad resor till Italien med Fernando Di Luca och skrivit flera prisbelönta kokböcker.

Olivolja – Från skörd till middagsbord släpps den 15 augusti och ges ut av Bokförlaget Max Ström.

Tidigare artiklar
Gassier Les Cistes Chardonnay – nyhet från familjefirman Gassier
Nästa artikel
Skakade räkor på grillen – Camarones Zarandeados a la Parrilla

LIKNANDE ARTIKLAR

Aperol och Oliver Ingrosso presenterar tilltugg till aperitivo

Michelinsignerad avsmakningsmeny på Tokyo Nights vol. 2 för...

Riesling Trocken 2024 från Katharina Wechsler

Premiär: Massifitti från Suavia – en vulkanisk hyllning...

Folklore Albariño 2025 – Ny årgång och förfinad...

Ny årgång av Children of the Revolution Pinot...

Den 8 april lanseras Don Simon Mimosa 7...

Ramos Reserva i ny design

Carlsberg introducerar Barterapi

Goda viner till spelkvällen

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Aperol och Oliver Ingrosso presenterar tilltugg till aperitivo

  • Michelinsignerad avsmakningsmeny på Tokyo Nights vol. 2 för enbart 390 kr

  • Riesling Trocken 2024 från Katharina Wechsler

  • Premiär: Massifitti från Suavia – en vulkanisk hyllning till Trebbiano di Soave

  • Folklore Albariño 2025 – Ny årgång och förfinad design

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Saffransrisotto, pancetta, skogschampinjoner & australiensisk shiraz-charm

    oktober 13, 2022
  • 2

    Porchetta, polenta, rucola & sydafrikanskt rött

    oktober 18, 2022
  • 3

    Souvlaki, tzatziki & rostade potatisklyftor tillsammans med ett pepprigt rött!

    november 25, 2020

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Dubbla nyheter från Roccamozzi – nu i...

Dark Horse Brut Bubbles – mousserande vin...

Nu kommer ekologiska succén Zensa Primitivo på...