Amicale kommer från regionen Venetien öster om Gardasjön i norra Italien, hem för de klassiska amaronevinerna. Producenten Cantine di Ora använder sig också utav tekniken som gjort storebror världsberömd, det vill säga att druvorna torkas innan pressning och jäsning. Men till Amicale är det blott delar av skörden som genomgår nämnda process och det skänker en fräschör till vinet som är lyckad, här i årgång 2020.
Amicale översätts till ”vänskaplig” och det är verkligen ett vin som kommer finna många vänner nu när hösten faller på. När den färdiga blenden är klar så fatlagras en del av vinet på franska fat under tolv månader innan buteljering och marknadsträff.
Boxtoppen om Amicale 2020
Druvblenden på de klassiska druvorna corvina, rondinella och molinara bjuder här på en charmig och solmogen fruktkompott av körsbär, björnbär, plommon och blåbär med avtryck från trädgårdsörter, choklad och jordigt finstämda nyanser. Vidare ger fatlagringen skönt kryddiga instick som lieras med den strama, mineraliska bottenplattan, vilket gifter sig med vinstilens sötma och här adderar djup och komplexitet. I kontrast till det mörka, mogna inspelet finner vi även en ljus, transparent bärslinga vilket ytterligare hjälper till att skapa fräschör och yppighet i det generösa avslutet.
Betyg: 5 av 5 – full pott och utmärkt köp

Amicale 2020
Nr 74325 (3000 ml), 14%, 299 kr
(vinet finns även på flaska, 750 ml, nr 74756, 99 kr)
Venetien, Italien
Amicone lär vinna många vänner när hösten faller på och alldeles speciellt när det plockas fram en riktigt lagrad parmesan med tydliga saltkristaller. Boxen finns på hyllan i ca 392 butiker och du hittar vinet på ditt närmsta Systembolag HÄR